Bałtyk ukrywał skarb. Odkryto rekordowo duże złoże ropy, ale “Kuwejtem nie będziemy”

10 godziny temu 1
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Przełomowe odkrycie zostało dokonane podczas odwiertu Wolin East 1 (WE1) na Morzu Bałtyckim, zaledwie 6 kilometrów od Świnoujścia. Szacuje się, że odkryte złoże Wolin East zawiera 22 mln ton wydobywalnych węglowodorów w postaci ropy naftowej i kondensatu oraz 5 mld metrów sześciennych gazu o jakości handlowej.

Największe złoże w Europie

Według informacji przekazanych przez firmę Central European Petroleum (CEP), złoże Wolin East może zawierać nawet 22 mln ton ropy naftowej oraz 5 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego. Co więcej, łączna ilość zasobów koncesji Wolin obejmuje ponad 33 mln ton wydobywalnej ropy naftowej i kondensatu oraz 27 mld metrów sześciennych gazu o jakości handlowej.

Zgodnie z powyższym oszacowaniem, złoże ropy naftowej i gazu ziemnego Wolin East stanowi największe konwencjonalne złoże węglowodorów odkryte dotychczas w Polsce i jedno z największych konwencjonalnych złóż ropy naftowej odkrytych w Europie w ostatniej dekadzie.

Techniczne szczegóły odkrycia

Odkrycie dokonano w wyniku odwiertu WE1, który osiągnął głębokość 2715 metrów z platformy typu jack-up przy głębokości wody 9,5 m. Testy potwierdziły 62-metrową kolumnę węglowodorów oraz bardzo dobre parametry złożowe w dolomicie głównym, z którego planowane jest wydobycie.

Jakość odkrytej ropy również imponuje – indeks API ropy naftowej w odkrytym złożu wynosi 33,4. Ropa odkryta w pobliżu Świnoujścia może być klasyfikowana jako ropa lekka, co czyni ją łatwiejszą i tańszą w rafinacji.

“To zmieni sektor energetyczny”

To historyczny moment dla polskiego sektora energetycznego – ocenił Rolf G. Skaar, prezes Central European Petroleum. Jak podkreślił, odkrycie może mieć strategiczne znaczenie dla krajowego bezpieczeństwa energetycznego, a firma planuje dalszy rozwój projektu we współpracy z polskimi partnerami.

Wolin East to coś więcej niż tylko obiecujące złoże – to wspólna szansa na uwolnienie pełnego potencjału geologicznego i energetycznego Morza Bałtyckiego – dodał prezes CEP.

Oficjalne potwierdzenie z resortu

Odkrycie zyskało również oficjalne uznanie polskich władz. Podsekretarz stanu i Główny Geolog Kraju Krzysztof Galos powiedział: Odkrycie złoża węglowodorów Wolin East – choć wymaga jeszcze przygotowania, przedłożenia i zatwierdzenia dokumentacji geologicznej – może okazać się jednym z przełomowych momentów w historii poszukiwań węglowodorów w Polsce, zwłaszcza w odniesieniu do obszarów dotąd niedostatecznie zbadanych, jak Polska Wyłączna Strefa Ekonomiczna na Bałtyku.

Jeśli odkrycie to zostanie ostatecznie potwierdzone, złoże Wolin East może stać się największym dotąd odkrytym w Polsce złożem ropy i towarzyszącego jej gazu ziemnego – podkreślił Galos.

Kuwejtem nie będziemy

Powszechny entuzjazm towarzyszący odkryciu studzi Jakub Wiech, prawnik, dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny serwisu Energetyka24. Tłumaczy, że rocznie zużywamy ok. 27 mln ton ropy, natomiast wspomniane 5 mld sześciennych gazu w złożu wygląda dość blado w obliczu rocznego zużycia w Polsce na poziomie 17 mld m3 (wkrótce ma być nawet 20 mld m3).

Fakt, złoże jest spore jak na polskie warunki, ale Kuwejtem nie będziemy – pisze Wiech.

Czym jest Central European Petroleum?

Central European Petroleum Ltd to kanadyjska firma z siedzibą w Calgary, zajmująca się poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów, której większościowymi właścicielami są norwescy inwestorzy. Koncesja Wolin obejmuje 593 km kw. i została przyznana przez Ministra Klimatu i Środowiska.

CEP prowadzi prace w dwóch formacjach geologicznych: dolomicie głównym i czerwonym spągowcu. Wstępne dane sugerowały już wcześniej znaczny potencjał – sięgający nawet 16,5 mld m sześc. gazu i 10,3 mln m sześc. cieczy.

Czytaj też: Chemia do poprawki! Ten związek uznawano za niemożliwy do wytworzenia

To odkrycie może rzeczywiście okazać się przełomowe dla polskiego sektora energetycznego. Czy uda się wykorzystać ten potencjał w praktyce? O tym zdecydują dalsze prace geologiczne i procedury administracyjne.

Przeczytaj źródło