Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
W Polsce nie brakuje malowniczych wodospadów, które zachwycają wysokością, położeniem czy niezwykłymi legendami. Choć trudno wskazać ten najpiękniejszy, kilka z nich z pewnością zasługuje na uwagę. To miejsca, które przyciągają turystów i idealnie nadają się na krótki wypad za miasto.
Wodospady to nic innego, jak naturalne formacje wodne, które powstają w miejscach gwałtownego spadku terenu w korycie rzeki lub potoku. Ich ukształtowanie zależy od budowy geologicznej podłoża.
Najczęściej pojawiają się w rejonach górskich, gdzie woda pokonuje skalne progi i uskoki. W Polsce występują głównie w Karpatach i Sudetach.
Wodospad w Sopotni Wielkiej. Legenda o walce dobra ze złem
Wodospad w Sopotni Wielkiej znajduje się w Beskidzie Żywieckim, w miejscowości Sopotnia Wielka (woj. śląskie, gmina Jeleśnia). Jest najwyższym naturalnym wodospadem w Beskidach - ma około 10 metrów wysokości. Położony na potoku Sopotnia. To rzadki przykład formy kataklinalnej, czyli takiej, w której próg skalny opada w tym samym kierunku, w jakim płynie woda.
wikimedia commons
Według lokalnej legendy, miejsce to miało być świadkiem walki sił nadprzyrodzonych. Diabły miały przybyć, by porwać duszę młodej dziewczyny. Zostały jednak powstrzymane przez anioła, który zamienił je w skały. Z rzeki wypłynęła wtedy woda, tworząc wodospad - symbol ocalenia i triumfu dobra nad złem.
Wielka Siklawa. Najwyższy wodospad w Tatrach? Nie do końca
Wielka Siklawa znajduje się w Tatrach Wysokich, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, w Dolinie Roztoki, na szlaku prowadzącym z Palenicy Białczańskiej do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Jest to wysokość 1515 m n.p.m.
Wikimedia Commons/ Sammler, CC BY-SA 3.0
Sam wodospad Siklawa ma około 65-70 metrów wysokości i opada dwoma lub czasami trzema strugami.
ZOBACZ: Polska plaża zachwyca Niemców. Tu jest zdecydowanie najczyściej
Miejsce to nie jest bezpieczne, gdy się je obserwuje z bliskiej odległości. Pryskająca woda osiada na skałach, czyniąc je bardzo śliskimi. O upadek nietrudno.
Wielka Siklawa nazywana jest największym wodospadem w Tatrach. Taka informacja powielana jest w wielu publikacjach w internecie. Ale jak podaje Portal Tatrzański, nie jest to prawda. Wyższa jest m.in. Ciężka Siklawa na Słowacji.
Dziki Wodospad w Karpaczu. Naturalna ściana wody
Dziki Wodospad znajduje się w Karpaczu, u podnóża Karkonoszy, w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę. Położony jest na Łomnicy - jednej z najbardziej kapryśnych rzek Karkonoszy. Powstał w wyniku spiętrzenia wody przez zaporę przeciwrumoszową.
ZOBACZ: Te ryby królują nad Bałtykiem, ale mogą szkodzić seniorom
Ten szeroki front, przypominający ścianę, przy dużym przepływie tworzy spektakularne kaskady. To nadaje mu wyjątkowy charakter.
Wodogrzmoty Mickiewicza. Kaskady w sercu Tatr
Wodogrzmoty Mickiewicza to zespół trzech większych i kilku mniejszych kaskad (od 3 do 10 metrów) na potoku Roztoka, zlokalizowany w Tatrach Wysokich. Znajdują się na drodze z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka.
Wikimedia Commons/Cybularny
Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez portal Region tarty, nazwa została nadana temu wodospadowi w 1891 roku przez Towarzystwo Tatrzańskie z okazji przeniesienia prochów poety na Wawel w roku poprzednim.
red. / polsatnews.pl