Chiny naciskają na UE: Musimy dokonać właściwego wyboru strategicznego

1 dzień temu 1
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

2025-07-24 06:56, akt.2025-07-24 07:44

publikacja
2025-07-24 06:56

aktualizacja
2025-07-24 07:44

Chiński przywódca Xi Jinping zaapelował w czwartek podczas spotkania w Pekinie z przewodniczącymi Rady Europejskiej - Antonio Costą i Komisji Europejskiej - Ursulą von der Leyen o dokonanie „właściwego wyboru strategicznego”. Costa zwrócił się do Xi z apelem o „konkretny postęp” w kwestiach handlowych i wywarcie wpływu na Rosję w celu zakończenia wojny z Ukrainą.

 Musimy dokonać właściwego wyboru strategicznego
 Musimy dokonać właściwego wyboru strategicznego
fot. Zhang Ling / / Xinhua News Agency

Chiny i Europa są „konstruktywnymi siłami, opowiadającymi się za multilateralizmem i otwartą współpracą” – oświadczył Xi, zgodnie z notą opublikowaną przez resort dyplomacji w Pekinie. „Im bardziej skomplikowana i niepewna jest sytuacja międzynarodowa, tym bardziej Chiny i UE muszą wzmocnić komunikację, zwiększyć wzajemne zaufanie i pogłębić współpracę” - dodał.

Nawiązując do 50-lecia stosunków dyplomatycznych Chin ze Wspólnotą, chiński przywódca ocenił, że dotychczasowa współpraca była „owocna i przyniosła korzyści zarówno (obu stronom), jak i światu”. Zaznaczył, że „ważnym doświadczeniem i inspiracją jest wzajemny szacunek, poszukiwanie wspólnej płaszczyzny, przy jednoczesnym zachowaniu różnic”. Jak ocenił, „jest to również ważna zasada i kierunek, w którym stosunki Chiny-UE powinny podążać w przyszłości”.

ReklamaWystartuj w naszym giełdowym wieloboju! Dyscypliny: sprint po akcje, skok w ETF-y i pchnięcie portfelem po nagrodę.

- Potrzebujemy konkretnych postępów w kwestiach handlowych i gospodarczych, i obaj chcemy, aby nasze stosunki były (...) wzajemnie korzystne - powiedział Costa do Xi na początku spotkania. Przewodniczący RE zaapelował do władz w Pekinie o przestrzeganie podstawowych wartości zapisanych w Karcie Narodów Zjednoczonych. - Wzywamy Chiny, stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, do wykorzystania swojego wpływu na Rosję w celu (...) zakończenia wojny agresji przeciwko Ukrainie - zaapelował.

Von der Leyen oceniła w swoim przemówieniu, że istotne dla obu stron jest to, aby „dostrzegły swoje obawy i przedstawiły realne rozwiązania”. - Wraz z pogłębianiem się naszej współpracy, wzrosła również nierównowaga (handlowa). Osiągnęliśmy punkt zwrotny. Konieczne jest przywrócenie równowagi w naszych stosunkach dwustronnych - powiedziała przewodnicząca KE.

Czwartkowe spotkanie jest częścią 25. szczytu UE-Chiny. Zgodnie z zapowiedziami strony europejskiej, na agendzie mają znaleźć się kwestie dotyczące nierównowagi handlowej, dostępu do rynku i metali ziem rzadkich, subsydiów (zwłaszcza na pojazdy elektryczne) i chińskiej nadwyżki zdolności produkcyjnych, a także stanowisko Pekinu wobec rosyjskiej pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę.

Chińska agencja prasowa Xinhua podkreśliła w czwartkowej depeszy rolę Chin jako „krytycznie (ważnego) partnera” dla Europy, wskazując na wspólne interesy w takich obszarach jak handel, klimat i globalne zarządzanie. „Chiny i UE, podobnie jak wszyscy główni gracze gospodarczy, nie zawsze się zgadzają. Ale brak zgody nie oznacza konfrontacji” – podała Xinhua, apelując o większe zaufanie w stosunkach dwustronnych.

Costa i von der Leyen o godz. 15.30 (godz. 9.30 w Polsce) spotkają się z premierem ChRL Li Qiangiem, a wieczorem zaplanowana jest konferencja prasowa unijnych przywódców, podsumowująca 25. szczyt.

Z Pekinu Krzysztof Pawliszak (PAP)

krp/ szm/

Przeczytaj źródło