Co z likwidacją abonamentu RTV i niższą składką zdrowotną? Sprawdzamy, jak idzie realizacja 100 konkretów

1 miesiąc temu 20

Data utworzenia: 11 października 2025, 8:07.

Mijają dwa lata od wyborów parlamentarnych — półmetek rządów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi. Jak idzie realizacja konkretów? Marnie, w rok udało się wprowadzić w życie tylko kilka z nich. Wciąż 68 z nich jest do wykonania, pocieszające jest to, że wiele z nich jest już rozpoczętych.

Zbliża się półmetek kadencji obecnego parlamentu. Ile ze 100 konkretów udało się zrealizować? Foto: Fakt.pl/Fakt.pl, Fotonews

Donald Tusk przed wyborami obiecywał, że w 100 dni wprowadzi 100 ważnych dla Polaków reform. Chodziło m.in. i rozliczenie poprzedników, uporządkowanie sytuacji w sądownictwie, ale także uporządkowanie finansów publicznych, likwidację powołanych za rządów PiS instytucji. Były także zapowiedzi zmian podatkowych, które miały dać ulgę spracowanym Polakom.

Dziś słyszymy: nie ma możliwości podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł, bo to kosztowna reforma, a potrzebne są pieniądze na obronność. Rozliczenie poprzedników idzie jak po grudzie, a nawet w wielu kwestiach światopoglądowych, jak zalegalizowanie aborcji — po dwóch latach koalicja rządząca nie jest w stanie dojść do porozumienia. Dopiero teraz słyszymy, że udało się uzgodnić wspólne stanowisko w sprawie wprowadzenia związków partnerskich.

Ile ze 100 konkretów Tuska udało się zrealizować? "Ktoś powinien za to ponieść konsekwencje"

100 konkretów. Co się udało?

W ciągu ostatniego roku wprowadzono babciowe — czyli program Aktywny Rodzic. To finansowe wsparcie dla rodziców wychowujących dzieci od 12 do 35 miesiąca życia. Zdecydowano o podwyższeniu zasiłku pogrzebowego (wzrośnie z 4 do 7 tys. zł, więc jeszcze mocniej niż wynikało to z planu zapisanego w 100 konkretach). Zmiana wejdzie w życie 1 stycznia 2026 r.). Są większe pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego. Dokonano zmian w programie nauczania i zmniejszono liczbę godzin religii. Do zrealizowanych reform zaliczyliśmy także powołanie Ministerstwa Przemysłu na Śląsku, które działało półtora roku, bo w wyniku rekonstrukcji ma przestać formalnie istnieć.

Co się nie udało zrealizować rządowi?

Jedną z reform, na którą liczyło ok. 2 mln Polaków było obniżenie składki zdrowotnej. Rząd reformę przygotował, przeprowadził przez parlament, ale została ona zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Będzie kolejne podejście? — Zgodnie z trybem przewidzianym w Regulaminie Sejmu ustawa została skierowana 9 maja br. do rozpatrzenia przez Komisję Finansów Publicznych i Komisję Zdrowia.Prace nad ustawą nie zostały zatem dotychczas zakończone. Mając to na uwadze MF nie pracuje obecnie nad projektem wprowadzającym w 2026 r. uproszczone zasady rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a także obniżenia wysokości składki zdrowotnej, szczególnie dla przedsiębiorców o niskich i średnich dochodach — taką informację uzyskał "Fakt" w Ministerstwie Finansów.

Porażką zakończyły się też prace na przepisami wprowadzającym Kredyt 0 proc. Kilka wersji projektu, który miał ułatwić zakup mieszkania, trafiło do kosza bo nie było na to zgody w koalicji rządzącej. Opornie idą też zmiany w wymiarze sprawiedliwości m.in. rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego. Ślimaczą się prace związane z likwidacją abonamentu RTV.

Do częściowo zrealizowanych reform należy zaliczyć także podwyżki dla nauczycieli i pracowników sfery budżetowej — o ile jednorazowo podniesiono wynagrodzenia o 20-30 proc., teraz blak planu na to, by skutecznie podnosić płace. W przyszłym roku pensje w budżetówce mają wzrosnąć tylko o 3 proc., czyli tyle, co inflacja.

Będą nowe stawki abonamentu RTV na 2026 r. Mieli go zlikwidować

W tym tempie, dwa lata na zrealizowanie 100 konkretów do końca kadencji raczej nie wystarczy. Na drodze rządowi może stanąć też prezydent Karol Nawrocki, który część propozycji płynących z listy 100 konkretów może zawetować.

/3

Grzegorz Krzyżewski / Fotonews

Donald Tusk przed wyborami obiecywał realizację 100 konkretów. Idzie, jak po grudzie.

/3

- / Fakt.pl

Sprawdziliśmy, jak idzie realizacja obietnic.

/3

Fakt redakcja

Do realizacji planu w 100 proc. jeszcze sporo brakuje.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Newsletter

Najlepsze teksty z Faktu! Bądź na bieżąco z informacjami ze świata i Polski

Zapisz się

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas!

Napisz list do redakcji

Przeczytaj źródło