Dlaczego w małych miastach powstaje coraz więcej bloków?

1 tydzień temu 10
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
WAKACJE NA GIEŁDZIE

2025-07-14 05:11, akt.2025-07-14 06:47

publikacja
2025-07-14 05:11

aktualizacja
2025-07-14 06:47

Nowoczesne osiedla mieszkaniowe powstają nawet w rejonach kraju, w których ubywa ludności. Co nam to mówi o zmianach społecznych w Polsce? - zastanawia się w poniedziałek „Puls Biznesu”.

Dlaczego w małych miastach powstaje coraz więcej bloków?
Dlaczego w małych miastach powstaje coraz więcej bloków?
fot. Fotokon / / Shutterstock

„Każdy człowiek podróżujący choć trochę po świecie dostrzega zapewne, że o stopniu rozwoju społeczeństw świadczą nie centra metropolii, które wyglądają nowocześnie nawet w średnio rozwiniętych krajach, ale peryferia. Dlatego dla mnie lepszym sygnałem rozwoju Polski jest to, co dzieje się w średnich i małych miejscowościach, a nie centrum Warszawy czy Krakowa. A w nich można dostrzec ciekawe zjawisko: powstaje tam coraz więcej bloków i kamienic. Nawet w takich miejscach, które są skazane na demograficzną depresję. Może być kilka powodów tego zjawiska” - podkreśla Ignacy Morawski, główny ekonomista „PB”.

„Intrygujące jest to, że znaczny wzrost aktywności budowlanej zanotowały nawet niektóre powiaty o głębokim spadku liczby ludzi. Patrząc tylko na ostatnią dekadę, udział powiatów z łącznym spadkiem ludności sięgającym co najmniej 10 proc. w ogólnej powierzchni mieszkań oddawanych do użytkowania zwiększył się z 4 do 6 proc. Oczywiście w tych powiatach buduje się łącznie mniej mieszkań per capita niż w reszcie kraju, ale mimo wszystko nawet tam rośnie aktywność budowlana. To jest o tyle interesujące, że pokazuje, iż nawet w warunkach recesji demograficznej może się zwiększać popyt na nową powierzchnię mieszkaniową” - czytamy.

„Z czego to wynika? Jest kilka możliwych powodów” - zaznaczono. „Pierwszą przyczyną wzrostu budownictwa w mniejszych powiatach jest po prostu wzrost dochodów ludności. Potrzeby mieszkaniowe cechują się wysoką elastycznością dochodową popytu, co znaczy, że zapotrzebowanie na mieszkania i usługi z nimi związane rośnie szybciej niż dochody. Innymi słowy, są to potrzeby wyższego rzędu” - oceniono w artykule. (PAP)

par/

Tego jeszcze nie grali! Dokładają drona DJI do karty kredytowej w Citi Handlowym

Tego jeszcze nie grali! Dokładają drona DJI do karty kredytowej w Citi Handlowym

Powiązane: Polityka mieszkaniowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło