EcoFlow STREAM AC Pro, czyli jak przejąć kontrolę nad prądem?

2 dni temu 1
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

To nie jest groźba, ale świat, w którym wytwarzanie energii będzie w większym stopniu zależne od nas, niewątpliwie ma swoje zalety. Niezależność energetyczna w przypadku blackoutu pozwoli na kontynuację pracy lub codziennego funkcjonowania domu czy też mieszkania, a to w erze rosnącej elektryfikacji świata może być istotne. Z drugiej strony na horyzoncie jawi się oszczędność, wynikająca z korzystania z paneli fotowoltaicznych oraz optymalizowania zużycia prądu w zależności od tego, jaka taryfa funkcjonuje o danej porze.

Przygotowanie się na przeciwności losu może dać nam niezbędną przewagę oraz spokój, Ale we własnym prądzie chodzi też o komfort i kontrolę – rzeczy, które utożsamiamy z własnym domem. EcoFlow STREAM AC Pro to rozwiązanie z gatunku tych, które pozwalają przejąć kontrolę nad sytuacją energetyczną w domu. Proces, który przed laty mógł wydawać się skomplikowany, teraz został gwałtownie uproszczony, w czym pomaga nowoczesna aplikacja do zarządzania energią oraz kilka innych rozwiązań.

Obejrzyj wideo i zostaw subskrypcję:

Co musisz wiedzieć o EcoFlow STREAM AC Pro przed zakupem?

EcoFlow STREAM AC Pro to magazyn energii o pojemności 1920 Wh. Wyposażono go w dwa standardowe gniazda AC 230V. Rozwiązanie wytrzymuje do 6000 cykli ładowania przy zachowaniu 70% pierwotnej pojemności. Magazyn możemy umieścić w pomieszczeniu lub na zewnątrz. Jego konstrukcja oferuje wodo- i pyłoodporność w standardzie IP65, a więc poradzi sobie z opadami deszczu. Producent rekomenduje umieszczenie jej w zacienionym miejscu z minimalną bądź ograniczoną ekspozycją na wodę i słońce. Przy temperaturach poniżej 5°C urządzenie uruchomi funkcję ogrzewania, która pozwoli pracować w chłodniejszych warunkach.

Mikroinwerter jak EcoFlow PowerStream to niezbędny dodatek

Podstawą do rozpoczęcia przygody z fotowoltaiką, poza magazynem energii i panelem solarnym, jest mikroinwerter (wymiennie nazywany falownikiem). Jego zadanie jest proste – konwertuje prąd stały (DC), jaki wytwarza ekspozycja paneli na słońce, na prąd zmienny (AC), który może płynąć w naszych gniazdkach. EcoFlow oferuje gotowe zestawy do fotowoltaiki balkonowej odporne na wodę i pył zgodnie ze standardem IP67. Do nich otrzymujemy niezbędne rozwiązania montażowe na balkonie, pozwalające na nachylenie zestawu.

Czy EcoFlow STREAM AC Pro może współpracować z panelami i mikroinwerterami innych marek? Tak, ale należy wczytać się w specyfikację. Z falownikiem PowerStream dopasujemy 99% popularnych paneli fotowoltaicznych. Ważne, by zakres napięcia wejściowego mieścił się w przedziale od 16 do 60V DC. W przypadku innych rozwiązań istotne będzie wczytanie się w specyfikację rozwiązań z techniką MPPT.

Panele fotowoltaiczne są już szeroko dostępne

Jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne, warunki ich zakupu nie są tak preferencyjne jak kiedyś, natomiast w dalszym ciągu można polegać na programach dofinansowujących inwestycje w odnawialne źródła energii w gminach jak między innymi Czyste Powietrze, Mój Prąd czy na skorzystaniu z ulgi termomodernizacyjnej. Dla osób budujących domy z pewnością skala takiej instalacji jest dużo większa niż możliwości EcoFlow STREAM AC Pro, ale w razie potrzeby producent pozwala połączyć ze sobą do sześciu jednostek, co zwiększa możliwości magazynowania energii.

Montaż stosunkowo niewielkiej instalacji balkonowej nie będzie problemem w świetle prawa. Konieczna będzie zgoda spółdzielni bądź zarządcy nieruchomości, który potraktuje taką instalację według swoich wytycznych dotyczących wyglądu czy nośności balkonu. Według znowelizowanej w 2023 roku uchwały nie musimy uzyskać pozwolenia na budowę w przypadku paneli fotowoltaicznych o mocy do 150 kW. To znacząco powyżej balkonowych instalacji. Jeśli jednak chcielibyśmy zbudować instalację o większej mocy niż 6,5 kW, potrzebowalibyśmy uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, czy taka instalacja spełnia wymagania ochrony przeciwpożarowej.

Magazyny energii odsyłające do sieci nie więcej niż 800W nie potrzebują zezwoleń

Tego jednak z prostą instalacją balkonową unikniemy. Podobnie, w przypadku instalacji o mocy poniżej 6,5 kW, nie musimy nawiązywać kontaktu ze strażą pożarną celem poinformowania o zakończeniu instalacji oraz planowanym uruchomieniu. Jeżeli moc odsyłanej do sieci energii przekroczy 800W, to taką mikroinstalację należy zgłosić operatorowi sieci dystrybucyjnej co najmniej 30 dni przed planowanym przyłączeniem do sieci. Jeśli instalacja mocą przekracza 800W, po zgłoszeniu informacji operatorowi sieci dystrybucyjnej, ten dokona wymiany licznika na dwukierunkowy. Dzięki temu będziemy mogli zarządzać nadwyżką, która może trafiać do sieci dystrybucyjnej. Do tego procesu nie dojdzie w przypadku instalacji o mocy poniżej 800W oraz instalacji off-grid, czyli gdy nadwyżki energii nie są kierowane do sieci dystrybucyjnej.

EcoFlow STREAM AC Pro może oddawać energię do sieci z maksymalną mocą 800W w trybie on-grid, może też jednak działać jako akumulator off-grid i dostarczać moc na poziomie do 1200W. Jeżeli bank energii się rozładuje, to przechodzi w tryb bypass – jednoczesnego ładowania i dostarczania mocy na poziomie do 2300W przy 10A. Mamy więc pełną swobodę, ale przede wszystkim – nie przekraczamy ustawowego limitu, więc magazyn energii może działać z pełną swobodą i nie będzie konieczna instalacja licznika dwukierunkowego.

EcoFlow STREAM AC Pro to elegancki magazyn pełen energii

Jak połączyć design, który wprost oznajmia, że mamy do czynienia z urządzeniem stworzonym do magazynowania design z nowoczesnym podejściem, które będzie dopasowane do nowoczesnych domów i mieszkań? W EcoFlow mają na to sposób, co pokazali przy okazji premiery EcoFlow na polskim rynku w 2024 roku. Magazyn energii EcoFlow STREAM AC Pro wizualnie przemówił do mnie dzięki połączeniu różnych odcieni szarości oraz połączeniu kilku modułów. Front, jaśniejszy od reszty, nadaje urządzeniu efekt głębi. Subtelnie wpasowany w obudowę przycisk do uruchamiania urządzenia znajduje się na tej samej ściance, co pasek LED informujący o aktualnym poziomie napełnienia energią urządzenia.

EcoFlow STREAM AC Pro stworzono z myślą o nowoczesnych domach

Nie po to kupuje się jednak magazyny energii, by na nie patrzeć – znaczenie mają bardziej praktyczne aspekty konstrukcji. Ta waży 21,5 kilograma, ale jeżeli chcielibyście ją przenosić, dwa uchwyty w górnej części obudowy znacząco ułatwiają to zadanie dzięki dobrej ergonomii. Konstrukcja trzyma się solidnie na gumowanej podstawie. Jej znaczną część stanowi chłodzenie pasywne z tyłu, dobrze więc zostawić kilka centymetrów odstępu od ściany. Możemy to zrobić dzięki dołączonemu do urządzenia zestawowi montażowemu.

EcoFlow STREAM AC ProEcoFlow STREAM AC Pro nie zaskoczy nikogo portami

Wszystkie złącza ulokowano w górnej, łatwo dostępnej części. Te, z których nie korzystamy, zabezpieczymy dodanymi do opakowania gumowanymi zatyczkami. Poza podłączeniem się do sieci dołączonym do zestawu kablem na drugim końcu znajdziemy złącza pozwalające na rozbudowanie zestawu magazynów energii o dodatkowe rozwiązania. W środku znajdziemy dwa gniazda prądu zmiennego, które podzielą się prądem z naszymi urządzeniami. Fizyczny przycisk znajdujący się nad nimi pozwala szybko odłączyć dostęp do zasilania.

EcoFlow STREAM AC Pro informuje o poziomie naładowania

Pierwsze uruchomienie urządzenia jest banalnie proste. Podłączamy je do sieci energetycznej, naciskamy przycisk i urządzenie jest gotowe do pracy. Aby jednak przejąć kontrolę nad zestawem, warto skorzystać z aplikacji mobilnej EcoFlow.

Jak zmienić bank energii w inteligentne centrum zarządzania prądem? Aplikacja EcoFlow robi to prosto

Pełen potencjał EcoFlow STREAM AC Pro wykorzystamy po sparowaniu urządzenia z aplikacją mobilną. W tym celu niezbędne będzie założenie konta EcoFlow, co zajmie krótką chwilę. Następnie przechodzimy do wyszukiwania urządzeń. Dzięki zastosowaniu Wi-Fi oraz Bluetooth bank energii pojawia się na radarze aplikacji, a ta konfiguruje go w ciągu kilku chwil. Kluczowym dla tego typu urządzeń jest dbanie o aktualność oprogramowania układowego, więc nie należy pomijać tego procesu. W moim przypadku przy pierwszym uruchomieniu taka aktualizacja się pojawiła.

Aplikacja zaczyna od znajdowania urządzeń w pobliżu

EcoFlow opracowało rozwiązanie, które nie tylko wspomaga użytkownika w gromadzeniu i oszczędzaniu energii, ale naprowadza go na dobre tory. Zaczyna się prosto, bo od prognozy pogody. W górnym widżecie mieszczą się też informacje o wyprodukowanej ilości energii oraz wynikających z tego zyskach. Efekty pracy instalacji podziwiamy na wizualizacji domu, gdzie na bieżąco pokazywane są przepływy energii z różnych źródeł. To także miejsce, gdzie zobaczymy pobór z sieci energetycznej, dostarczają energię z fotowoltaiki oraz zapotrzebowanie domu, które możemy ustalić.

Kluczem do sukcesu naszej instalacji i uzyskania satysfakcjonujących rezultatów jest ustalanie przepływów energii. Aby oszacować je w pełni, należy zdecydować się na dostarczanie informacji automatycznie (przez kompatybilne, inteligentne liczniki) lub półautomatycznie (poprzez pobieranie informacji o tym z inteligentnych gniazdek informujących o przepływie). Wtedy należy ustawić moc obciążeń podstawowych jako minimum. To pozwoli na lepszą dystrybucję podziału energii między tym, co zapewni nam panel fotowoltaiczny, a tym, co należy czerpać z sieci energetycznej. Określenie tych parametrów ułatwia lista urządzeń z uśrednionym zapotrzebowaniem na moc.

EcoFlow STREAM AC Pro pozwala łatwo zarządzać energią w miły dla oka sposób

Kupując EcoFlow STREAM AC Pro dostajemy nie tylko sprzęt z aplikacją, ale i rozwiązanie inteligentne, reagujące na to, co dzieje się w jego otoczeniu. W skontrolowaniu tego pomaga sekcja Automatyzacja i tu doceniam, że uwzględnione warunki dotyczą nie tylko czasu lub poboru mocy, ale mogą uwzględniać warunki atmosferyczne. Dotychczas prognozy pogody w aplikacji EcoFlow były celne, więc mógłbym zaufać im także w bardziej kapryśnych pogodowo momentach roku.

Automatyzacje, jakie możemy stworzyć dla EcoFlow STREAM AC Pro

Automatyzacje pozwalają wyregulować pracę urządzenia w zależności od godziny, statusu urządzenia, pogody oraz na potrzeby uruchamiania konkretnych urządzeń, jak gniazdek EcoFlow Smart Plug informujących o zużyciu energii. Działa to podobnie jak w innych systemach smarthome – ustawiamy warunek lub warunki, a gdy te zajdą, uruchamia się jedno lub kilka z definiowanych ustawień. W ten sposób EcoFlow STREAM AC Pro automatycznie odpowiada na spadek mocy wytwarzania lub jej nagły wzrost, na wschody i zachody słońca czy nadchodzący deszcz, włączając lub wyłączając odpowiednie tryby pracy.

Tworzenie automatyzacji może zależeć m.in. od warunków pogodowych

Oprócz ręcznie ustawianych automatyzacji w menu znajdziemy też programy działające z EcoFlow PowerOcean. Dzięki temu rozwiązaniu spersonalizujemy dystrybucję energii w chwilach, gdy możemy ją zaoszczędzić, na przykład przy niższej taryfie energetycznej. Wyregulujemy też czasy, w których baterię należy rozładowywać w oparciu o taryfy TOU, by maksymalizować korzystanie z niskich taryf energetycznych, a także sprzedamy trochę prądu, gdy stawki są wysokie. Zintegrujemy też działanie z ładowarką samochodową EcoFlow PowerPulse, pompą ciepła PowerHeat czy oświetleniem zewnętrznym PowerGlow.

Produkcję energii elektrycznej możemy zobaczyć z podziałem na dni

Aplikacja EcoFlow bardzo dobrze unaocznia skalę oszczędności dzięki statystykom z wyraźnym podziałem na dni, tygodnie i miesiące. Możemy zobaczyć tu jak dużo energii fotowoltaicznej udało się zgromadzić i wykorzystać danego dnia oraz na jakie oszczędności to się przełożyło. Mamy także ekran pokazujący drogę do niezależności energetycznej.

Aplikacja daje nam informację na temat ładowania i rozładowania baterii EcoFlow STREAM AC Pro

Przy tym wszystkim EcoFlow daje nam możliwość do zarządzania akumulatorami STREAM AC Pro w dowolny sposób. Jeśli chcemy, by magazyn energii zawsze był pełny, poziom rezerwy ustalimy na 100%. Jeśli chcemy, żeby nie rozładowywał się na przykład poniżej 20%, za pomocą suwaka możemy to wyregulować. Producent uczy nas tego, co możemy zrobić, ale nie zmusza do obrania jednej drogi, co warto odnotować.

Prognozy wytwarzania dziennego dzięki AI mogą nam dać informacje na temat wytwarzania energii

Jeżeli jednak nie chcemy poświęcać czasu na analizę tego, jakie ustawienia włączyć o jakiej porze, jak dopasować je do obciążenia czy taryf energetycznych i pogody, możemy skorzystać z harmonogramu AI Premium, który producent udostępnia przez 90 dni za darmo. Graf analizuje czynniki oraz zużycie prądu i dostarcza najlepszy sposób działania zgodnie z historią działania oraz parametrami otoczenia.

EcoFlow STREAM AC Pro to prosty krok w stronę oszczędności

Nie spodziewałem się, że całość będzie aż tak prosta w konfiguracji. Dodatkowo doświadczenia z aplikacją mobilną EcoFlow dały mi poczucie, że to rozwiązanie nie tylko proste, ale i pozwalające lepiej zrozumieć procesy, jakie zachodzą podczas generowania energii. To wszystko składa się na rozwiązanie, które z procesu zarezerwowanego przed laty dla wąskiego grona ekspertów uczyniło przyjemne narzędzie wspomagające oszczędność i ekologię w domu.

EcoFlow STREAM AC Pro to prosty sposób na początek z fotowoltaiką

EcoFlow STREAM AC Pro to przemyślane pod kątem wielu zastosowań rozwiązania, będące czymś więcej niż bankiem energii. Udało się bowiem połączyć prostotę polegającą na wpięciu i uruchomieniu urządzenia niczym w nowoczesnej technice użytkowej, a do tego obudowano wokół tego system inteligentnych rozwiązań, po które łatwo sięgnąć. Samo urządzenie zamknięto przy tym w stylowej obudowie i nie poskąpiono pojemnych i wydajnych przez długi czas ogniw. Sięgnięcie po fotowoltaikę i wytwarzanie energii na własny użytek z EcoFlow STREAM AC Pro to prosta sprawa.

Przeczytaj źródło