Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Poszukiwanie młodych i obiecujących Matematyka jest jednak nieubłagalna - statystycznie szanse, że trafi się na piłkarską perełkę rośnie wraz z liczbą zawodników grających regularnie na najwyższym poziomie. Z ciekawymi wynikami na przestrzeni wielu lat przychodzi Opta Analyst. W badaniu prowadzonym od sezonu 2008/2009 w ligach TOP10 wskazano procent minut rozegranych przez zawodników poniżej 22. roku życia.
Najwyższą średnią w tym czasie osiągnęła holenderska Eredivisie – 23 procent wszystkich rozegranych przez ligowców minut stanowili młodzi zawodnicy (do lat 22). Co ciekawe – na przestrzeni 17 sezonów wskaźnik w tej lidze nie spadł poniżej 20 procent. Wysokie średnie wieloletnie mają także Belgowie (17,9 proc.) oraz Francuzi (14,8 proc.). Najgorzej w tym zestawieniu prezentuje się turecka Super Lig (5,6 proc.) oraz Premier League (8,1 proc.).
ZOBACZ TAKŻE: W piątek porażka 0:4, a w sobotę wygrana 5:1. Szalony weekend Jagiellonii
Co jeszcze mówią nam dane opracowane przez trio - Ryan Benson, Robbie Dunne i Jonathan Manuel? Przede wszystkim europejski trend sprzyja młodości. Większość lig rok do roku notuje wyższy udział minut rozegranych przez młodych zawodników. Wskaźnik sezonu 2024/2025 jest wyższy niż wieloletnia średnia w siedmiu na dziesięć lig. Młodzi piłkarze zaczynają powoli podbijać boiska Premier League, Ligue 1 czy La Liga.
Odmiennie wygląda sytuacja Bundesligi, gdzie po raz pierwszy wskaźnik udziału piłkarzy do 22 lat spadł poniżej 10 proc. i wyniósł 9,6 proc. – dość mało biorąc pod uwagę 13 proc. średnią z wielu lat. Fani niemieckiego futbolu mogą zatem czuć się nieco zaniepokojeni faktem, że na najważniejsze boiska nad Łabą i Renem wkracza coraz mniej młodzieży.
Polska wprowadza młodych, ale do czołówki jest jeszcze daleko
Jak prezentują się nieco słabsze ligi, w których logicznym krokiem wydaje się wprowadzanie młodych zawodników wobec finansowej przepaści względem europejskiego topu?
Szczegółowe zestawienie dotyczące poprzedniego sezonu przygotowało również European Leagues – organ zrzeszający europejskie ligi, w tym między innymi PKO BP Ekstraklasę. Jako kryterium rankingu przyjęto liczbę zawodników poniżej 21. roku życia, którzy rozegrali minimum pięć pełnych spotkań (lub ekwiwalent tego czasu w postaci 450 minut). W rankingu wyróżniono również zawodników pochodzących z kraju danej ligi. Co mówią dane?
W sezonie 2024/2025 najlepiej swoją funkcję „wychowawczą” wypełnili Serbowie. Łącznie 102 zawodników poniżej 21 lat rozegrało co najmniej 450 minut w serbskiej ekstraklasie. W tym gronie było aż 89 Serbów, którzy jednocześnie stanowili 87 proc. wszystkich zawodników do lat 21. To znaczy, że mniej więcej 9 na 10 zawodników, którzy trafili do ligi w młodym wieku dostało swoją szansę na dłuższym dystansie.
📊 𝐖𝐡𝐢𝐜𝐡 𝐋𝐞𝐚𝐠𝐮𝐞𝐬 𝐅𝐞𝐚𝐭𝐮𝐫𝐞𝐝 𝐭𝐡𝐞 𝐌𝐨𝐬𝐭 𝐔𝟐𝟏 𝐏𝐥𝐚𝐲𝐞𝐫𝐬 𝐨𝐧 𝐭𝐡𝐞 𝐏𝐢𝐭𝐜𝐡 𝐢𝐧 𝟐𝟎𝟐𝟒/𝟐𝟓?
Looking back at the 2024/25 season, our latest infographic ranks the Top 10 European leagues with the highest number of U21 players who played the… pic.twitter.com/X5khOmTHzF
Na drugim miejscu znaleźli się Belgowie wprowadzając do gry 80 zawodników poniżej 21. roku życia. Tylko 32 z nich to rodzimi piłkarze stanowiący 40 procent z całej sumy zawodników w określonym wieku. Jeszcze gorzej pod tym względem wygląda Austria.
W najwyższej klasie rozgrywkowej tego państwa 450 minut rozegrało 59 zawodników, ale tylko 19 z nich stanowili Austriacy. To zaledwie 32 procent liczby wszystkich zawodników w tym wieku grających w krajowej ekstraklasie.
Wśród najlepszej dziesiątki rankingu znalazły się jeszcze Holandia (79 zawodników U21), Czechy (72), Francja (72), Ukraina (67), Dania (66) oraz Irlandia Północna (58).
Na dziesiątym miejscu znalazła się Polska, która wprowadziła na boiska PKO BP Ekstraklasy 55 zawodników poniżej 21. roku życia, w tym 44 Polaków, którzy rozegrali minimum 450 minut. Taki wynik stanowi 55 proc. wszystkich młodych zawodników Ekstraklasy.