Poruszenie, łzy i podziw – tak reagują ci, którzy odwiedzają grób majora Macieja "Slaba” Krakowiana. Pilot F-16, który zginął w katastrofie podczas przygotowań do Air Show w Radomiu, spoczął z honorami, a jego pomnik stał się wzruszającym hołdem dla człowieka, który "zginął, robiąc to, co kochał”.
Nie żyje major Krakowian
Końcówka sierpnia 2025 roku miała być czasem dumy i radości z polskiego lotnictwa. Niestety, zamiast pokazów i oklasków, Polskę ogarnęła żałoba. Podczas przygotowań do Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show w Radomiu doszło do tragicznego wypadku – myśliwiec F-16, pilotowany przez doświadczonego majora Macieja "Slaba” Krakowiana, rozbił się tuż po starcie.
Pomimo natychmiastowej akcji ratunkowej, pilota nie udało się uratować. Major Krakowian był jednym z najlepszych w swoim fachu – miał na koncie tysiące godzin nalotu, uczestniczył w licznych misjach i pokazach w kraju oraz za granicą. Był nie tylko żołnierzem, ale też mężem i ojcem dwóch chłopców – Olka i Mikołaja. Jego śmierć wstrząsnęła całym krajem.
Maciej Krakowian z rodziną, fot. siepomaga.plPogrzeb Majora Krakowiana
Po tragedii w Radomiu Polacy zjednoczyli się we wspólnej żałobie. W internecie rozpoczęła się zbiórka dla rodziny majora Krakowiana, zorganizowana przez Fundację Siepomaga. Celem było wsparcie żony Magdaleny i zabezpieczenie przyszłości ich synów. W krótkim czasie do akcji dołączyły tysiące osób – zarówno żołnierzy, jak i zwykłych obywateli poruszonych losem rodziny bohatera. W opisie zbiórki podkreślano, że "Slab” był człowiekiem, który żył z pasją, oddaniem i pokorą wobec swojego zawodu.
Prosimy Was o pomoc dla dwóch małych chłopców, którzy będą musieli dorastać bez taty. Każdy gest wsparcia to hołd dla odwagi i poświęcenia Macieja, to uhonorowanie jego pamięci i służby. To cegiełka, budując przyszłość jego dzieci, by dorastały w poczuciu bezpieczeństwa i wsparcia, którego ich tata zawsze dla nich pragnął - czytamy w opisie zbiórki.
Teraz ci, których zachwycał swoimi pokazami, chcieli odwdzięczyć się za jego poświęcenie. Żona pilota, Magdalena, nie kryła wzruszenia, dziękując wszystkim za wsparcie i pamięć.
Tak wygląda grób Krakowiana
Na grobie majora Krakowiana, który spoczął z honorami wojskowymi, pojawił się pomnik, który już dziś nazywany jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Na płycie nagrobnej wyryto słowa:
“Zginął, robiąc to, co kochał” oraz ”Wiara, nadzieja, miłość”.
W centrum kompozycji znajduje się wizerunek pilota w mundurze, z szerokim uśmiechem i charakterystycznym gestem "tygrysiej łapy” – symbolem jego zespołu “F-16 Tiger Demo Team”. Obok umieszczono dwie odznaki pilotów wojskowych, w tym słynną ”Gapę”, a nad wszystkim góruje miniatura F-16 w biało-czerwonych barwach, unoszącego się jakby w niebo.
To nie jest tylko grób – to pomnik odwagi, pasji i miłości do lotnictwa. Każdy, kto go odwiedza, wychodzi w milczeniu, z poczuciem, że patrzy na symbol prawdziwego bohaterstwa.
Maciej Krakowian fot. Facebook
1 tydzień temu
12


![Zendaya w filmie oscarowego twórcy „Tamtych dni, tamtych nocy”. To pełna napięcia gra, która rozpala zmysły [RECENZJA]](https://images.immediate.co.uk/production/volatile/sites/64/2025/10/okladka-01c585e.png?resize=1200%2C630)



English (US) ·
Polish (PL) ·