Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Zygmunt Solorz, fot. Wojciech Stróżyk/Reporter
W drugiej połowie stycznia 2025 roku Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin i Polska Grupa Energetyczna podpisały niewiążące porozumienie w sprawie ewentualnego kupna przez PGE udziałów w spółce PAK CCGT, budującej 600 MW blok gazowy w Adamowie oraz akcji w spółce PGE PAK Energia Jądrowa, planującej budowę elektrowni jądrowej w Pątnowie.
Porozumienie dawało PGE do końca czerwca br. wyłączność na prowadzenie negocjacji w sprawie kupna 100 proc. udziałów w spółce PAK CCGT oraz należących do ZE PAK 50 proc. akcji spółki PGE PAK Energia Jądrowa.
CZYTAJ TEŻ: Nowe spółki i fundacja Zygmunta Solorza. Prawnik syna miliardera przestrzega
Na początku lipca ZE PAK poinformował, że chce kontynuować rozmowy z PGE tylko w sprawie sprzedaży 50 proc. akcji PGE PAK Energia Jądrowa. Natomiast w przypadku budowy bloku gazowego zapowiedział, że „koncentruje się na samodzielnej realizacji projektu w oparciu o inne źródła finansowania”.
Firma Solorza chce inwestować z Amerykanami
W piątek ZE PAK podał, że odpowiadająca za projekt bloku gazowego spółka PAK CCGT podpisała z funduszem EIG Global Energy (Europe) niewiążący dokument typu term sheet (mandate letter). Dokument określa proponowane wstępne warunki udzielenia przez fundusz finansowania podporządkowanego strukturalnie oraz zapewnia mu czasową wyłączność w dalszych analizach i negocjacjach co do owego finansowania.
Opisano, że zgodnie z postanowieniami mandate letter, EIG Global Energy i PAK CCGT „podejmą uzasadnione działania w celu wynegocjowania oraz zawarcia i wykonania transakcji finansowania w formie długu podporządkowanego strukturalnie ( junior debt ) w oczekiwanej kwocie nie mniejszej niż 100 mln euro oraz nie większej niż 200 mln euro przy założeniu, że łączna wartość finansowania zewnętrznego pozyskanego w celu realizacji budowy bloku CCGT nie przekroczy 625 mln euro”.
Dodano, że „intencją pozyskania finansowania typu junior debt jest dopełnienie strukturalne finansowania niepodporządkowanego w ramach łącznych kosztów projektu”.
CZYTAJ TEŻ: W firmach Solorza mogą zmienić się władze? Syn miał już zostać prezesem
EIG Global Energy to działający od ponad czterech dekad (wcześniej pod nazwą TCW Energy & Infrastructure Group) fundusz specjalizujący się w inwestycjach w sektorze energetycznym. W 2021 był liderem konsorcjum, które przejęło za 12,4 mld dolarów 49 proc. udziałów segmentu Saudi Aramco obejmującego rurociągi, zaś dwa lata temu nieskutecznie próbował wspólnie z Brookfield Corporation kupić Origin Energy za 10,2 mld dolarów (sprzeciwili się akcjonariusze przejmowanego koncernu).
ZE PAK zaznaczył, że jego spółka PAK CCGT w celu budowy bloku gazowego „kontynuuje proces pozyskiwania różnych form finansowania, w tym długu niepodporządkowanego na sfinansowanie”.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej
Za rządów PiS Solorz dogadał się z Sasinem
Utworzona w 2023 r. PGE PAK Energia Jądrowa to spółka, mająca w planach budowę w Pątnowie, we współpracy z koreańskim koncernem KHNP elektrowni jądrowej. Siłownia ma mieć co najmniej dwa reaktory APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. Projekt jest na wczesnym etapie, jeszcze przed studium wykonalności.
Kiedy wiosną 2023 roku uruchomiono spółkę PGE PAK Energia Jądrowa, zapowiedziano, że ma przygotować trzy elementy inwestycji: studium wykonalności, badania terenu, lokalizacji oraz ocenę oddziaływania na środowisko na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej.
Prezes ZE PAK Piotr Woźny wiosną 2023 roku na podstawie innych inwestycji w energetykę jądrową koszt budowy dwóch bloków w rejonie Konina oszacował na ok. 100 mld zł. Woźny zastrzegł, że najpierw należy przeprowadzić badania miejsca pod pierwsze reaktory, aby upewnić się co do bezpieczeństwa inwestycji. "Chcielibyśmy uwinąć się z tymi wszystkimi niezbędnymi badaniami w ciągu 3-4 lat" - dodał.
Ówczesny prezes PGE Wojciech Dąbrowski podkreślił, że budowa elektrowni jądrowej w rejonie Konina jest obecnie najważniejszą inwestycją spółki. Zawiązanie nowej spółki z ZE PAK określił jako "ważny dzień dla Polski, polskiej energetyki, mieszkańców regionu".
Ze strony rządu orędownikiem projektu był ówczesny minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Wiosną 2023 roku mówił, że spółka PGE PAK Energia Jądrowa jest "ważna, ponieważ tworzą ją (...) poważni partnerzy, którzy z poważnym partnerem koreańskim biorą się za realizację poważnego projektu" - zastrzegł Sasin. Wskazał, że budowa dwóch pierwszych reaktorów w rejonie konińskim zapewni około 10 proc. dzisiejszego zapotrzebowania kraju na energię elektryczną. Ocenił również, że inwestycja może zapewnić około 10 tys. nowych miejsc pracy.
Ówczesny wicepremier podkreślał, że o ile inwestycja nie jest bezpośrednio realizowana przez rząd, to jednak "cieszy się poparciem rządu". "My zrobimy ze swojej strony wszystko, aby ułatwić ten proces inwestycyjny. Zarówno, jeśli chodzi o te inwestycje realizowane wprost przez rząd, jak i te realizowane z poparciem rządu przez podmioty gospodarcze" - oświadczył Sasin.
>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu
Holding Solorza i PGE mieli budować elektrownię z Koreańczykami
ZE PAK to kontrolowany przez Zygmunta Solorza koncern energetyczny, eksploatujący ostatnią odkrywkę węgla brunatnego we Wschodniej Wielkopolsce i ostatni blok na to paliwo w Elektrowni. Produkcja z węgla brunatnego ma zostać zakończona w połowie 2026 r. W to miejsce powstają źródła odnawialne, a spółka PAK CCGT buduje 600 MW blok gazowy, który ma działać w 2026 r.
PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Skarb Państwa ma w spółce niecałe 61 proc. akcji.