Inflacja z Polski blisko celu, banki, bigtechy i potężna dawka danych z USA

2 dni temu 2
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Michał Kubicki2025-07-25 08:49redaktor Bankier.pl

publikacja
2025-07-25 08:49

Nadchodzący tydzień zapowiada się wyjątkowo emocjonująco na rynkach. Mija kolejny ostateczny termin wyznaczony przez USA na ułożenie relacji handlowych w „partnerami”, a w tym czasie będą napływać ważne dane z tamtejszej gospodarki. Wall Street pozna kolejne wyniki big techów, ale nasza uwaga skupi się na wstępnym raporcie GUS o inflacji w lipcu, która mogła wynieść około 3 proc. Wyniki na GPW zaczną raportować giełdowe banki. 

Inflacja z Polski blisko celu, banki, bigtechy i potężna dawka danych z USA
Inflacja z Polski blisko celu, banki, bigtechy i potężna dawka danych z USA
fot. Nikita Nikitin / / Pexels

Poniedziałek, 28 lipca

Tydzień rozpoczniemy od niemalże pustego kalendarza makroekonomicznego. Nad ranem (8:00) dane o bilansie handlowym zaprezentują Szwedzi. Brytyjczycy pokażą lipcowe statystyki o sprzedaży detalicznej (12.00), zaś Amerykanie zaserwują nam regionalny indeks koniunktury przemysłowej w regionie Dallas (16:30).

Na froncie wynikowym z ważniejszych spółek z USA jest to mało interesujący dzień. Z kolei na GPW zaczną się publikacje raportów półrocznych dużych spółek. Tego dnia mamy wyniki Orange z WIG20.

ReklamaMasz apetyt na zysk? Serwujemy gorące spółki na wirtualnym talerzu. Deser? Prawdziwe nagrody!

Wtorek, 29 lipca

Od wtorku sfera makro ulegnie nieco rozszerzeniu, ponieważ zaczną pojawiać się wstępne statystyki PKB dla kolejnych dużych gospodarek Europy. I tak o 7.00 pojawią się dane ze Szwecji, a o 9.00 z Hiszpanii. W Europie tego dnia mamy jeszcze sprzedaż detaliczną w Norwegii oraz podaż pieniądza i liczbę wniosków o kredyt hipoteczny w Wielkiej Brytanii.

Za oceanem z kolei odczyty z rynku nieruchomości jak indeksu cen publikowanego przez FHFA (Federal Housing Finance Agency) oraz indeksu S&P/Case-Shiller o cenach w największych metropoliach USA. Ponadto w rozkładzie jest jeszcze indeks zaufania konsumentów - Conference Board oraz jak zwykle dane o zmianie zapasów wg API.

Na Wall Street wyniki pokażą m.in. Visa, Procter&Gamble, Booking, Boeing, Starbucks, czy PayPal. Z kolei na GPW raporty zaczną pookazywać giełdowe banki. Tradycyjnie jako pierwszy zacznie Millennium. Na NewConnect wyniki pokaże jeden z dwóch klubów piłkarskich notowanych w Polsce na giełdzie – GKS Katowice (drugim jest Ruch Chorzów).

Środa, 30 lipca

Środa będzie pracowitym dniem dla analityków. Trwać będzie seria dotycząca danych PKB za II kwartał. O 7.30 pokażą się dane z Francji, o 8.30 z Węgier, o 9.00 z Czech, o 10.00 z Włoch i Niemiec. Jak zwykle o 11:00 wszystko to zbiorczo zobaczymy w raporcie Eurostatu, który policzy też dynamikę PKB dla całego eurolandu i Unii Europejskiej.

Ponadto w kalendarzu widzimy dane o inflacji z Australii, sprzedaż detaliczną ze Szwecji, bilans handlowy Węgier, inflację z Hiszpanii, odczyt instytutu KOF ze Szwajcarii.

W USA także będzie to dzień publikacji danych o PKB (14.30) i całego zestawu kwartalnych wskaźników jak np. deflatora i miary inflacji PCE. Amerykanie pokażą także raport ADP z rynku pracy oraz liczbę wniosków o kredyty hipoteczne. Kolejną przystawką przed daniem głównym, który wcale nie są dane o PKB, będzie zmiana zapasów paliw według rządowej Agencji ds. Energii.

Rynki tego dnia będą czekać na decyzję Fedu i konferencję jego szefa gdzie będą wypatrywać zapowiedzi wrześniowej obniżki stóp. Inwestorzy nie spodziewają się cięcia stóp w lipcu, ale wypowiedzi Jeroma Powell będą szeroko komentowane, a w serii pytań z pewnością padnie to o naciski administracji Donalda Trumpa na obniżkę stóp procentowych.

Na ten dzień decyzję o stopach zaplanował także Bank Kanady.

Jakby mało było nowych danych do analizy, to wyniki tego dnia pokażą technologiczni giganci: Microsoft i Meta. Ponadto w USA i Europie pojawią się raporty Qualcomm, ARM, HSBC, Hermesa, Bae System, Rio Tinto, eBay, Forda. Na GPW raporty Santandera, Grupy Kęty, Goveny, Falcon. Z kolei Text wypłaci 1,15 zł zaliczki na akcję na poczet dywidendy.

Czwartek, 31 lipca

Ostatni dzień miesiąca przyniesie decyzję Banku Japonii o stopach procentowych. Ponadto z Kraju Kwitnącej Wiśni napłyną dane o produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej i zaufaniu konsumentów. W nocy odczyty wskaźników PMI pokażą się dla Chiny, ale będą to tzw. oficjalne dane publikowane przez chińskie instytucje.

Poranek w Europie to szwajcarska sprzedaż detaliczna oraz wstępny odczyt inflacji za lipiec z kolejnych krajów. O godz. 8.45 z Francji, o 11.00 z Włoch, o 14.00 z Niemiec.

Nas będzie interesował publikowany o godz. 10.00 raport GUS o wzroście cen w Polsce. Według prognoz inflacja może w lipcu wynieść około 3 proc. i znaleźć się w tolerowanym paśmie odchyleń od celu NBP.

W USA tego dnia poznamy czerwcowy odczyt inflacji wg preferowanej przez Fed miary PCE. W kalendarzu są też wnioski i zasiłek dla bezrobotnych, indeks Chicago PMI praz indeks kosztów zatrudnienia.

Ciekawie będzie na Wall Street, gdzie wyniki pokażą Apple, Amazon, Mastercard, Mercado Libre, czy MicroStrategy. Na GPW kontynuacja raportów banków: mBank i ING. Ponadto wyniki pokażą m.in. Mercor, Stalexport, MBF Group Bras, Lukardi czy Greenx, a pełna rozpiska w naszym kalendarium.

Piątek, 1 sierpnia

Z kolei pierwszy dzień miesiąca to tradycyjnie wysyp finalnych wskaźników PMI dla przemysłu. Zaczniemy od Japonii (2:30) i Chin (3:45) przechodząc Szwecję (8:30), Polskę i Węgry (9:00), Hiszpanię (9:15), Czechy i Szwajcarię (9:30), Włochy (9:45), Francję (9:50), Niemcy (9:55) po całą strefę euro (10:00) oraz Norwegię i Wielką Brytanię (10:30). Serię zakończymy w Kanadzie (15:30) i USA (15:45). Dodatkowo Amerykanie pokażą swój indeks ISM dla przemysłu (16:00).

Gwoździem piątkowego programu powinny być comiesięczne dane z rynku pracy w USA. Na dokładkę dostaniemy oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów, indeks Uniwersytetu Michigan oraz indeks nowych zamówień w przemyśle. Tradycyjnie na koniec tygodnia raport o liczbie naftowych wież wiertniczych w USA. Wyniki pokażą dwa wielkie koncerny paliwowe: Exxon Mobil oraz Chevron.

Data 1 sierpnia w polityce celnej USA w 2025 roku oznacza wejście w życie nowych, podwyższonych stawek celnych na import wielu towarów do USA, w szczególności z krajów Unii Europejskiej i innych kluczowych partnerów handlowych. Do 1 sierpnia 2025 kraje miały czas na wynegocjowanie indywidualnych umów handlowych z USA i tym samym uniknięcie wyższych ceł. Wprowadzenie ceł jest prezentowane przez Trumpa jako środek nacisku negocjacyjnego oraz próba redukcji deficytu handlowego USA i otwarcia zagranicznych rynków dla amerykańskich produktów. 

Na GPW wyniki pokaże Asseco SEE.

Michał Kubicki 

Źródło:

Przeczytaj źródło