Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT (fot. krrit.pl)
Maciej Świrski urodził się 29 lipca 1962 r. w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, PMTP University of Wisconsin (Milwaukee), ma też dyplom MBA (Akademia Leona Koźmińskiego).
Od 2006 do 2009 r. był członkiem zarządu Polskiej Agencji Prasowej, gdzie odpowiadał za technologie, finanse i działalność internetową. W 2012 r. założył Redutę Dobrego Imienia - Polską Ligę przeciw Zniesławieniom, fundację, której statutowym celem jest „obrona dobrego imienia Polski na drodze prawnej i informacyjnej”.
Świrski krytykował Niemców
RDI monitorowała m.in. proces cywilny przeciwko twórcom niemieckiego serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” i telewizji ZDF za naruszenie dóbr osobistych żołnierzy AK. - Ten proces jest de facto obroną polskiej polityki historycznej i polskiej narracji historycznej, a nie tylko kwestii dóbr osobistych - podkreślał Świrski, dodając, że produkcja ma „wymowę antypolską, wręcz rasistowską”.
W 2016 r. RDI wprowadziła internetowy system do „wykrywania, a w rezultacie ograniczenia zniesławień Polski” wyszukujący sformułowania takie jak „polski obóz śmierci”, „polskie SS” czy „polskie getto”. - Reduta jest waleczną organizacją bojową, która walczy ze zniesławieniami poprzez procesy sądowe, identyfikację zniesławień i tworzenie baz danych oszczerców oraz ściganie ich po sądach - mówił Świrski.
Fundacja wspierała też bratanicę Edwarda Malinowskiego, który ukrywał Żydów podczas II wojny. Proces toczył się o naruszenie dóbr osobistych przeciwko autorom książki „Dalej jest noc” - prof. Barbarze Engelking i prof. Janowi Grabowskiemu.
Zobacz: Świrski o postawieniu go przed Trybunałem Stanu: jest bezprawne
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej
Maciej Świrski od 2013 do 2015 r. był ekspertem i rzecznikiem zespołu ekspertów kandydata PiS na premiera rządu technicznego prof. Piotra Glińskiego, a gdy objął on funkcję ministra kultury, został jego doradcą. Wchodził również w skład Rady Dyplomacji Historycznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych.
W latach 2017-2018 był członkiem zarządu Polskiej Fundacji Narodowej. – Problem walki o godność i honor narodu to już nie tylko Reduta Dobrego Imienia, ale także Polska Fundacja Narodowa (...). Nie chodzi już nawet o historię Polski i zakłamywanie jej przez międzynarodowe media czy dziennikarzy. Chodzi o to, że rzeczywistość polskiej współczesności jest zakłamywana - mówił wówczas Świrski, zaznaczając, że „są w Polsce ludzie, którzy z całą świadomością, wysiłkiem i sprytem działają, żeby było jej gorzej, a nie lepiej”.
Zobacz: Krajowy Instytut Mediów w likwidacji. Świrski uzasadnia
Zaangażowanie w kampanię „Sprawiedliwe sądy”
W 2017 r. PFN organizowała kampanię „Sprawiedliwe sądy”, która w zamyśle jej autorów miała przybliżyć polskiej i zagranicznej opinii publicznej cele i szczegóły reformy sądownictwa w Polsce. Świrski mówił wtedy, że wskutek „nieodpowiedzialnych działań głównie niektórych mediów” wizerunek naszego państwa został nadszarpnięty również w oczach jego obywateli. - PFN promuje wizerunek Polski także w oczach obywateli przez to, że informuje ich o prawdzie. Dzięki temu rozumieją, na czym polegają zmiany i nie będą myśleć o Polsce jako o dyktaturze - podkreślał. W lipcu 2024 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez członków zarządu PFN w sprawie tej kampanii.
Szef KRRiT od ponad trzech lat
Od 2017 r. Świrski zasiadał w Radzie Nadzorczej PAP jako jej wiceprzewodniczący, a w latach 2020-2022 był jej przewodniczącym.
15 września 2022 r., jako kandydat zgłoszony przez klub PiS, został powołany przez Sejm do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. 10 października wybrano go na przewodniczącego, jego zastępcą została Agnieszka Glapiak. Członkami KRRiT są w obecnej kadencji także Marzena Paczuska-Tętnik, dr hab. Hanna Karp i dr hab. Tadeusz Kowalski.
W piątek 25 lipca Sejm przyjął wniosek o postawienie Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu.