KRRiT zajmie się tematem MUX-5 później niż planowano

1 dzień temu 1
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

23 kwietnia przewodniczący KRRiT Maciej Świrski wezwał zainteresowane podmioty do udziału w konsultacjach dotyczących zagospodarowania wolnego pasma MUX-5 naziemnej telewizji cyfrowej. Uczestnicy mogli przedstawić swoje stanowiska na temat zapotrzebowania na nowe kanały telewizyjne i ewentualnego przeniesienia MUX-8 do pasma przewidzianego dla MUX-5.

Raport z przeprowadzonych konsultacji będzie udostępniony na stronie internetowej KRRiT nie później niż w terminie 60 dni od daty zakończenia konsultacji – poinformował wówczas przewodniczący Świrski. Konsultacje zakończyły się 23 maja, a regulator ich nie podsumował.

Szef KRRiT odkłada posiedzenie

Czy KRRiT może się podzielić wynikami konsultacji dotyczącymi MUX-5 naziemnej telewizji cyfrowej? –  Podsumowanie wyników konsultacji dot. MUX-5 zostanie opublikowane na naszej stronie po ich omówieniu przez Krajową Radę na najbliższym posiedzeniu KRRiT – informuje Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Pod koniec czerwca KRRiT miała zająć się zmianami w swoim regulaminie. Umożliwiłyby organowi wybór nowego szefa i dalszą pracę, gdyby przewodniczący Świrski został postawiony przed Trybunałem Stanu. Szef Rady nagle ogłosił przerwę w obradach do 16 lipca, a następnie przedłużył ją do 8 sierpnia. Świrski może zostać postawiony przed TS na rozpoczętym posiedzeniu Sejmu.

Nie wiadomo zatem czy 8 sierpnia KRRiT zdoła zająć się kwestią MUX-5. Postawienie przed TS przewodniczącego, oznacza wyłączenie go z prac regulatora. Inni członkowie mogą podjąć próbę wyboru nowego szefa. Sam przewodniczący w mediach ojca Rydzyka sugerował, że głosowanie w jego sprawie może być błędne. W ustawie o TS, jest mowa o członkach KRRiT, a on zwraca uwagę, że jest przewodniczącym.

Sekcja Nadawców Telewizji Naziemnej Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji zrzeszającej m.in.  Cyfrowy Polsat, Kino Polska, Telewizję Polską, TVN Warner Bros. Discovery i Telewizję Puls, już opublikowała swoje stanowisko konsultacyjne dotyczące MUX-5.  

Zdaniem organizacji, ewentualne oddanie multipleksu na potrzeby nowych stacji telewizyjnych jest ryzykowne. Izba proponuje, żeby przenieść zawartość ósmego multipleksu do piątego. Nadawcy uważają, ze opłaty za wykorzystanie częstotliwości powinny być obniżone o 80 proc. Zwłaszcza, że dużo stracili na migracji do standardu DVB-T2 (TVP długo nadawała w starym standardzie).

Przewodniczący Świrski w ostatnich miesiącach przekonywał, że zależy mu, aby Urząd Komunikacji Elektronicznej wyłonił taniego operatora MUX-5. Za nadawanie pozostałych MUX-ów odpowiada Emitel. Nadawcy twierdzą, że opłaty wynoszą nawet 1 mln zł miesięcznie. O rezerwację MUX-5 zabiegają Emitel, BCAST (Grupa Polsat Plus) i MWE Teleport.

Piąty multipleks może być atrakcyjniejszy niż ósmy nie tylko z powodu niższych cen. Będzie nadawany w zakresie UHF, jak pozostałe MUX-u, a nie VHF, jak MUX-8. Ósmy multipleks z tego powodu w niektórych przypadkach wymaga bardziej rozbudowanej instalacji antenowej. Nadawcy twierdzą, że jego realny zasięg jest mniejszy. MUX-5 pomieści 8 kanałów telewizyjnych w jakości HD.

Przeczytaj źródło