Rosjanie działają bardzo agresywnie
– Mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem przypadków szpiegostwa i działań hybrydowych. Działania te są prowadzone na większą skalę i z większą agresją – podkreśliła Rosenberg.
– Rosjanie sięgają po metody znane z czasów zimnej wojny, a jednocześnie rozszerzają wachlarz stosowanych metod – dodała.
Lawinowy wzrost przypadków szpiegostwa
Do wykrytych przez MAD działań służb Kremla zaliczają się m.in. próby szpiegowania obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej, sabotaż linii zaopatrzenia, kampanie dezinformacyjne, cyberataki, a nawet loty dronów szpiegowskich odpornych na środki walki elektronicznej.
Według niemieckiej agencji informacyjnej dpa liczba wykrytych przypadków takiej aktywności niemal się podwoiła w ciągu roku. Rosyjscy agenci wjeżdżają do Niemiec przez kraje trzecie.
– Stosują metody budowania relacji i zdobywania zaufania. Istnieje też ryzyko, że celem takich działań mogą stać się osoby pochodzenia rosyjskiego, repatrianci niemieccy lub osoby mające powiązania z Federacją Rosyjską – zaznaczyła Rosenberg. Jej zdaniem szczególne zagrożenie pojawia się podczas podróży żołnierzy Bundeswehry, lub osób z podwójnym obywatelstwem, do Rosji lub państwdo państw, do których Rosjanie mają swobodny dostęp, takich jak Czarnogóra czy Turcja – tam mogą być poddani naciskom lub próbom werbunku.
MAD będzie chronić brygady na Litwie
Rosenberg dodała, że w związku z tworzeniem niemieckiej brygady na Litwie, przed MAD stoją nowe obowiązki. W związku z tym służba otrzymała rozszerzone uprawnienia.
– Nie jest tajemnicą, że Niemcy pełnią rolę centrum logistycznego dla przerzutu sił NATO i – jako aktywny partner sojuszu – znajdują się w centrum zainteresowania zagranicznych służb wywiadowczych. Najlepszą ochroną przed szpiegostwem jest poważne traktowanie zagrożenia, uważna reakcja na podejrzane sygnały i szybkie informowanie odpowiednich służb – podkreśliła Rosenberg.
Jakie zadania ma MAD?
Zadaniem MAD jest ochrona kontrwywiadowcza Bundeswehry, przeciwdziałanie ekstremizmowi oraz kontrola bezpieczeństwa żołnierzy i pracowników cywilnych. Służba podlega niemieckiemu MON, a jej siedziba znajduje się w Kolonii.