Mały europejski kraj uruchamia regularne emisje DAB+ 

1 dzień temu 4
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Studio Radia RTL.lu (fot. rtl.lu) Studio Radia RTL.lu (fot. rtl.lu)

Jak informuje digitalfernsehen.de, pozwolenie na działalność multipleksu otrzymała firma Broadcasting Center Europe, która jest częścią Grupy RTL, pełniącej w Luksemburgu obowiązki nadawcy publicznego. MUX będzie dostępny na kanale 7D. Emisja ma być prowadzona z obiektów Dudelange/Ginsterberg (10 kW), Hosingen/Banert (2 kW) i Jardin Napoleon (2 kW).

5 lat temu w Luksemburgu prowadzono emisje próbne w DAB+. Wówczas rozgłośnie nadawano z bitrate 96 Kbit/s. W skład multipleksu wchodziły: 100,7, ARA, Eldoradio, Essential Radio, Crooner Radio, Latina LU, Lor'FM, Nostalgie, Opus 100,7, RTL.lu, RTL Radio i RTL Today. Oferta regularnego multipleksu ma być taka sama. Kraj ma 2 586 km² i liczy 666 tys. mieszkańców. 

Gdzie działają multipleksy DAB+?

Według wykazu worlddab.org regularne multipleksy DAB+ działają w Arabii Saudyjskiej, Australii, Austrii, Belgii, Chorwacji, Czechach, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Korei Południowej, Norwegii, Polsce, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Tunezji, Ukrainie, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Krajami, które prowadzą emisje testowe lub przyjęły przepisy dotyczące DAB+ są: Algieria, Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Ghana, Estonia, Indonezja, Irlandia, Kenia, Kirgistan, Malezja, Mołdawia, Mongolia, Myanmar, Namibia, Nowa Zelandia, Oman, Północna Macedonia, Republika Południowej Afryki, Rumunia, Senegal, Serbia, Słowacja, Uganda, Uzbekistan, Tajlandia, Tanzania, Wietnam i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Ostatnio ruszyły też pierwsze testy DAB+ w Ameryce Południowej. Prowadzi je firma Factum Radioscape we współpracy z Radio Mais we Florianópolis. Brazylijski multipleks obejmuje: Radio More, K Radio i P7 Nosta. Wcześniej za Atlantykiem, zwłaszcza w USA, Kanadzie i Meksyku, królowała technologia HD Radio. Brazylia do tej pory prowadziła emisję w DRM, systemie cyfrowego radia wykorzystywanym w przypadku fal długich, średnich i krótkich. 

Zainteresowane nadawaniem są: Albania, Chiny, Litwa, Łotwa, Rosja, Sri Lanka, Portugalia, Rumunia, Sudan i Zimbabwe. Norwegia to kraj, który częściowo wyłączył analogową emisję FM (stacje ogólnokrajowe są dostępne w DAB+). Z kolei w Szwajcarii z UKF zrezygnował nadawca publiczny.

Niedawno informowaliśmy, że w Irlandii po 4 latach przerwy wrócą multipleksy DAB+. Emisje testowe zostaną wznowione także w Tajlandii. W niektórych krajach europejskich dzięki multipleksom można odebrać także poza stolicami od 70 do 120 stacji, a część nadawców rezygnuje z FM i fal średnich na rzecz DAB+.

Ponad 90 proc. mieszkańców Polski jest w zasięgu multipleksu Polskiego Radia. Poza stacjami znanymi z analogu obejmuje on na przykład Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Chopin czy Polskie Radio Dzieciom. Poza multipleksami lokalnymi, w niektórych lokalizacjach działają MUX-y eksperymentalne. Zapewniają dostęp m.in. do stacji z innych części kraju, jak Muzyczne Radio z Jeleniej Góry.

Przeczytaj źródło