Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Studio Radia RTL.lu (fot. rtl.lu)
Jak informuje digitalfernsehen.de, pozwolenie na działalność multipleksu otrzymała firma Broadcasting Center Europe, która jest częścią Grupy RTL, pełniącej w Luksemburgu obowiązki nadawcy publicznego. MUX będzie dostępny na kanale 7D. Emisja ma być prowadzona z obiektów Dudelange/Ginsterberg (10 kW), Hosingen/Banert (2 kW) i Jardin Napoleon (2 kW).
5 lat temu w Luksemburgu prowadzono emisje próbne w DAB+. Wówczas rozgłośnie nadawano z bitrate 96 Kbit/s. W skład multipleksu wchodziły: 100,7, ARA, Eldoradio, Essential Radio, Crooner Radio, Latina LU, Lor'FM, Nostalgie, Opus 100,7, RTL.lu, RTL Radio i RTL Today. Oferta regularnego multipleksu ma być taka sama. Kraj ma 2 586 km² i liczy 666 tys. mieszkańców.
Gdzie działają multipleksy DAB+?
Według wykazu worlddab.org regularne multipleksy DAB+ działają w Arabii Saudyjskiej, Australii, Austrii, Belgii, Chorwacji, Czechach, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Korei Południowej, Norwegii, Polsce, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Tunezji, Ukrainie, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej
Krajami, które prowadzą emisje testowe lub przyjęły przepisy dotyczące DAB+ są: Algieria, Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Ghana, Estonia, Indonezja, Irlandia, Kenia, Kirgistan, Malezja, Mołdawia, Mongolia, Myanmar, Namibia, Nowa Zelandia, Oman, Północna Macedonia, Republika Południowej Afryki, Rumunia, Senegal, Serbia, Słowacja, Uganda, Uzbekistan, Tajlandia, Tanzania, Wietnam i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Ostatnio ruszyły też pierwsze testy DAB+ w Ameryce Południowej. Prowadzi je firma Factum Radioscape we współpracy z Radio Mais we Florianópolis. Brazylijski multipleks obejmuje: Radio More, K Radio i P7 Nosta. Wcześniej za Atlantykiem, zwłaszcza w USA, Kanadzie i Meksyku, królowała technologia HD Radio. Brazylia do tej pory prowadziła emisję w DRM, systemie cyfrowego radia wykorzystywanym w przypadku fal długich, średnich i krótkich.
Zainteresowane nadawaniem są: Albania, Chiny, Litwa, Łotwa, Rosja, Sri Lanka, Portugalia, Rumunia, Sudan i Zimbabwe. Norwegia to kraj, który częściowo wyłączył analogową emisję FM (stacje ogólnokrajowe są dostępne w DAB+). Z kolei w Szwajcarii z UKF zrezygnował nadawca publiczny.
Niedawno informowaliśmy, że w Irlandii po 4 latach przerwy wrócą multipleksy DAB+. Emisje testowe zostaną wznowione także w Tajlandii. W niektórych krajach europejskich dzięki multipleksom można odebrać także poza stolicami od 70 do 120 stacji, a część nadawców rezygnuje z FM i fal średnich na rzecz DAB+.
Ponad 90 proc. mieszkańców Polski jest w zasięgu multipleksu Polskiego Radia. Poza stacjami znanymi z analogu obejmuje on na przykład Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Chopin czy Polskie Radio Dzieciom. Poza multipleksami lokalnymi, w niektórych lokalizacjach działają MUX-y eksperymentalne. Zapewniają dostęp m.in. do stacji z innych części kraju, jak Muzyczne Radio z Jeleniej Góry.