Nowe wytyczne dotyczące postępowań ws. przestępstw wobec medyków. Ważny dokument Prokuratora Generalnego

4 dni temu 7
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Dokładnie 14 lipca 2025 roku pojawił się dokument zatytułowany "Wytyczne Prokuratora Generalnego w sprawie prowadzenia postępowań o przestępstwa popełniane na szkodę osób udzielających świadczeń zdrowotnych". Jest to zbiór zaleceń, które są odpowiedzią na pojawiające się coraz częściej ataki na osoby pracujące w służbie zdrowia.

Na oficjalnej stronie Prokuratury Krajowej można przeczytać, że opracowanie wytycznych zostało poprzedzone analizą 432 postępowań przygotowawczych, które prowadzone były od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku w jednostkach prokuratury. Podkreślono także, że - zdaniem Prokuratora Generalnego - aktualne możliwości prawne pozwalają na "szybką i skuteczną reakcję" prokuratorów w przypadkach ataków na medyków.

Nowe wytyczne dotyczące postępowań o przestępstwa wobec medyków

W wytycznych przypomniano przede wszystkim, że osoby wykonujące czynności związane z udzielaniem wszelkich świadczeń na rzecz ochrony zdrowia, korzystają z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Zaznaczono też, aby każdym przypadku gdy wystąpi zdarzenie mogące świadczyć o popełnieniu przestępstwa, nakazuje się podjęcia niezwłocznych działań z urzędu, które mają zweryfikować doniesienia i w razie konieczności wszcząć postępowania przygotowawcze.

Wspomniano także o kwestii współpracy między prokuraturą a innymi instytucjami uprawionymi do prowadzenia postępowań. Ma to zapewnić przepływ informacji o wszczęciu postępowań, co w ostateczności ma pozwolić na szybkie i skuteczne stawianie sprawców takich przestępstw przed wymiarem sprawiedliwości.

"Adam Bodnar podkreśla konieczność każdorazowej oceny, czy okoliczności popełnienia czynu uzasadniają przyjęcie, że miał on charakter chuligański, co następnie powinno znaleźć odzwierciedlenie w składanych przez prokuratorów wnioskach o wymiar kary. Sprawcy czynów popełnionych na szkodę osób udzielających świadczeń zdrowotnych powinni być traktowani z należytą surowością w zakresie wymierzanych kar. " - czytamy na oficjalnej stronie Prokuratury Krajowej.

Prokurator Generalny podkreślił też, że konieczne jest podejmowanie działań, których celem jest zabezpieczenie w pełni prawa pokrzywdzonych. W tym przypadku mowa o kierowaniu do sądu wniosków o orzeczenie środków kompensacyjnych na rzecz pokrzywdzonych w postaci obowiązku naprawienia szkody, zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub nawiązki.

Agresja wobec medyków spotka się z nieuchronną karą

Wytyczne wskazują także działania prewencyjne, które może podjąć prokurator. Tutaj pojawia się rekomendacja, aby składać wnioski o podawanie wyroków skazujących do publicznej wiadomości. Ma być bardzo stanowczy sygnał dla całego społeczeństwa, że państwo czuwa i dba o medyków.

Jednocześnie takie przekazywanie wyroków ma odstraszać potencjalnych sprawców od popełniania przestępstw i dawać do zrozumienia, że atak na medyka spotka się z nieuchronną karą.

Na koniec dokumentu pojawiła się także wzmianka o opracowywaniu corocznych sprawozdań ze ścigania przestępstw popełnionych na szkodę osób świadczących pomoc medyczną. Za stworzenie tych dokumentów odpowie Departament Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Przeczytaj źródło