- Ministerstwo Zdrowia opublikowało rozporządzenie dotyczące wykazu stacji sanitarno-epidemiologicznych
- Obecnie laboratoria funkcjonują w liczbie 16 jednostek organizacyjnych Państwowej Inspekcji Sanitarnej, jednak żadne nie jest w stanie wykonywać pełnego spektrum koniecznych badań
- Przepisy rozporządzenia zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.
Jest nowe rozporządzenie ws. sanepidów i wykonywanych przez nie badań
Ministerstwo Zdrowia opublikowało rozporządzenie z dnia 23 października 2025 r. w sprawie wykazu stacji sanitarno-epidemiologicznych wykonujących badania laboratoryjne i pomiary.
Określa ono wykaz stacji sanitarno-epidemiologicznych wykonujących badania laboratoryjne i pomiary ze wskazaniem obszaru, dla którego dana stacja wykonuje nieodpłatnie badania laboratoryjne i pomiary.
Tym samym traci moc obecnie obowiązujące rozporządzenie z 22 marca 2010 r. Nowe rozporządzenie wchodzi w życie od 1 stycznia 2026 r.
Wykaz stacji podzielono według obszarów wykonywanych badań. Są to:
- Biologiczne czynniki chorobotwórcze (w zakresie mikrobiologii medycznej)
- Woda
- Środowisko i środowisko pracy
- Żywność
- Materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością
- Higiena radiacyjna
- Chemikalia i produkty kosmetyczne
Jak wskazywano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, choć laboratoria są w każdej z szesnastu wojewódzkich stacji sanepidu, a także w części jednostek powiatowych, żadne z nich nie dysponuje pełnym zakresem kompetencji pozwalającym samodzielnie realizować wszystkie obowiązki związane z nadzorem sanitarnym.
Wynika to z faktu, że pojawiają się nowe zagrożenia epidemiczne, rozwijają się metody badawcze i zmieniają rekomendacje międzynarodowe, stale zwiększając katalog wymaganych analiz. Stąd przygotowana reorganizacja.
Nowe rozporządzenie wprowadza bardziej precyzyjne przypisanie określonych badań do wyspecjalizowanych laboratoriów, co ma umożliwić ich sprawniejsze i bardziej wiarygodne wykonywanie.
W uzasadnieniu MZ wskazywało, że prowadzenie kosztownych i złożonych analiz laboratoryjnych wymaga koordynacji i współpracy w systemie sanepidu - dzięki nowemu rozporządzeniu możliwe ma być nie tylko bardziej efektywne wykorzystanie zasobów budżetowych, ale także szybsza reakcja na potencjalne zagrożenia zdrowotne i dostosowanie się do międzynarodowych standardów w zakresie zdrowia publicznego.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Dowiedz się więcej na temat:

1 tydzień temu
9






English (US) ·
Polish (PL) ·