Polski przemysł znów nie dowiózł. Dane gorsze od oczekiwań

12 godziny temu 2
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

2025-07-21 10:19

publikacja
2025-07-21 10:19

Analitycy oczekiwali, że czerwcowe dane z polskiego przemysłu pokażą poprawę sytuacji w sektorze wytwórczym. Zamiast tego statystyki ujawniły spadek produkcji sprzedanej.

Polski przemysł znów nie dowiózł. Dane gorsze od oczekiwań
Polski przemysł znów nie dowiózł. Dane gorsze od oczekiwań
fot. Kateryna Babaieva / / Pexels

Wartość produkcji sprzedanej polskiego przemysłu w czerwcu 2025 r. była o 0,1% niższa od odnotowanej w analogicznym miesiącu poprzedniego roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Dla porównania rok temu – czyli w czerwcu 2024 – produkcja nie odnotowała wzrostu, ani spadku, znajdując się w neutralnym punkcie.

Względem maja wartość produkcji sprzedanej przemysłu spadła w czerwcu o 1,1% po spadku o 2,0% odnotowanym miesiąc wcześniej oraz wycofaniu się o 3,5% mdm w marcu. W okresie styczeń–czerwiec br. produkcja sprzedana przemysłu była jednak o 1,4% wyższa niż w analogicznym okresie 2024 r. (wówczas notowano wzrost o 0,1%).

ReklamaMasz apetyt na zysk? Serwujemy gorące spółki na wirtualnym talerzu. Deser? Prawdziwe nagrody!

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,1% wyższym niż rok temu. Jednocześnie odsezonowane dane miesięczne pokazały spadek o 0,5% w porównaniu z majem 2025 r. – poinformował GUS.

Ekonomiści spodziewali się wzrostu produkcji przemysłowej w ujęciu rok do roku o 1,6%. Faktyczny odczyt okazał się więc wyraźnie gorszy od tych oczekiwań.

Bankier.pl

Mniej chemii, więcej samochodów

Jak podał GUS, spośród głównych grupowań przemysłowych, w czerwcu br. odnotowano spadek w skali roku w produkcji dóbr związanych z:

  • energią – o 7,7%,
  • dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 2,4%,
  • dóbr zaopatrzeniowych – o 1,8%.

O 5% zwiększyła się natomiast produkcja dóbr inwestycyjnych. Nieznacznie poprawiła się również kategoria dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 0,1%. 

Według wstępnych danych za czerwiec w ujęciu rok do roku odnotowano spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) w 18 z 34 działów przemysłu. Największe spadki odnotowano w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 7,7%, pozostałego sprzętu transportowego – o 7,4%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 6,8%, w produkcji urządzeń elektrycznych – o 3,3%, papieru i wyrobów z papieru – o 3,1%, w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 2,3%.

Najmocniejszy wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku, odnotowano w kategorii "naprawa, konserwacja i instalowaniu maszyn i urządzeń" – o 13,0%, a także w działach: gospodarki odpadami; odzysku surowców – o 9,4%, produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 5,9%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 4,3%, maszyn i urządzeń – o 3,1%, metali – o 2,6%.

GUS

"Mocne zaskoczenie, ale bez powodów do paniki"

Mocne zaskoczenie w czerwcowej produkcji przemysłowej. GUS odnotował jej SPADEK o 0,1% r/r wobec konsensusu wzrostu o 1,6%. Produkcja w przetwórstwie uplasowała się nieco poniżej oczekiwań (+0,4% r/r), a dodatkowo wskaźnik pociągnęły mocno w dół kategorie wytwarzanie energii oraz górnictwo. Słowem czerwiec dla przemysłu był słaby, ale nie widzimy powodów do paniki - skomentowali analitycy banku Pekao. 

Mocne zaskoczenie w czerwcowej produkcji przemysłowej. GUS odnotował jej SPADEK o 0,1% r/r wobec konsensusu wzrostu o 1,6%. Produkcja w przetwórstwie uplasowała się nieco poniżej oczekiwań (+0,4% r/r), a dodatkowo wskaźnik pociągnęły mocno w dół kategorie wytwarzanie energii oraz… pic.twitter.com/KHqEmTo89C

— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) July 21, 2025

MM

Źródło:

Przeczytaj źródło