Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
2025-07-17 06:01
publikacja
2025-07-17 06:01
Producenci oleju domagają się odblokowania możliwości importu rzepaku z Ukrainy. W ich ocenie niedobór surowca w sezonie 2025/2026 ma wynieść co najmniej 0,5 mln ton, co negatywnie wpłynie na krajowe tłocznie. Ministerstwo rozwoju poinformowało PAP, że wstrzymuje się jeszcze z decyzjami.


Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju (PSPO) reprezentujące 95 proc. zakładów tłuszczowych w Polsce zwróciło się z prośbą do premiera Donalda Tuska o interwencję w sprawie zmiany rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii z 15 września 2023 r. dotyczącego zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Powodem tego, jak podało, jest prognozowany niedobór rzepaku na polskim rynku. W ocenie PSPO w sezonie 2025/2026 ma on wynieść co najmniej 0,5 mln ton.
Stowarzyszenie zwróciło uwagę, że sytuacja krajowego przemysłu olejarskiego jest już obecnie „niezwykle trudna”. W kończącym się sezonie 2024/2025 już brakuje jej surowca, biorąc pod uwagę zdolności przerobowe tłoczni oleju wynoszące ponad 4 mln ton nasion rzepaku rocznie.
Jak zaznaczyło w piśmie do premiera PSPO lata 2023-2024 były pod względem przerobu nasion i podaży produktów rzepakowych rekordowe. W ubiegłym roku firmy - członkowie PSPO przerobili łącznie ponad 3,66 mln ton rzepaku wytwarzając 1,6 mln ton oleju i 2,1 mln ton pasz białkowych. „Było to możliwe z uwagi na świetne zbiory rzepaku najpierw w 2022 roku, a potem rekordowe w 2023 roku, które to według GUS osiągnęły 3,74 mln ton nasion, a według niektórych szacunków branżowych przekroczyły nawet poziom 4 mln ton” – poinformowało stowarzyszenie.
Dyrektor generalny PSPO Adam Stępień zaznaczył, że w rozporządzeniu z 2023 r. zakazano przywozu rzepaku z Ukrainy, ale jednocześnie nie zakazano przywozu oleju, co uderza w krajowe tłocznie.
- Dla polskich firm obecna sytuacja oznacza utratę konkurencyjności na rynku nie tylko europejskim, ale też krajowym – stwierdził Stępień. - W sytuacji, w której podmioty z pozostałych krajów członkowskich UE mogą zabezpieczać swoje potrzeby surowcowe, jak również zwiększać przerób własny (…) istnieje ryzyko, że część oleju rzepakowego i pasz białkowych, które zapewniał krajowy przemysł, będzie dostarczana do Polski z zewnątrz – uważa szef PSPO.
Stępień wskazał również na inny problem. - Gdy obniży się przerób rzepaku w Polsce, naturalnie zwiększy się deficyt białka paszowego, a więc konieczne będzie zwiększenie importu soi – podkreślił.
PAP zapytała Ministerstwo Rozwoju i Technologii m.in., czy planuje zniesienie zakazu importu nasion rzepaku z Ukrainy lub wprowadzenie limitu importu tego surowca, zmieniając rozporządzenie z 2023 r.
Dyrektor PSPO podkreślił, że o opłacalności biznesu decydują koszty logistyki surowca, które wpływają na marże branży przetwórczej.
- Domagamy się więc umożliwienia importu rzepaku z Ukrainy poprzez wyłączenie go z rozporządzenia. Jeżeli pojawią się jakieś ryzyka związane z jego potencjalnym nadmiarem, można wprowadzić jakieś ilościowe limity importu, które pozwolą uzupełnić braki surowca na krajowym rynku – powiedział Stępień.
PSPO zapewniło w liście do premiera, że wycofanie zakazu importu rzepaku z Ukrainy „nie tworzy ryzyka dla polskich rolników, ponieważ całe rodzime zbiory będą zakupione przez polski przemysł za ogólnoeuropejską cenę opartą na notowaniach giełdy MATIF”.
„Ministerstwo Rozwoju i Technologii, pozostając w stałym kontakcie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wstrzymuje się z ewentualnymi zmianami rozporządzenia do momentu wyklarowania się sytuacji związanej z renegocjacją postanowień DCFTA (porozumienie handlowe między UE, a Gruzją, Mołdawią i Ukrainą – PAP)” – odpowiedział resort rozwoju, zaznaczając, że jednocześnie skupia się na „obserwacji dynamiki funkcjonowania” tymczasowych zasad w handlu UE-Ukraina, które zaczęły obowiązywać 6 czerwca br.
Zdaniem Stępnia sytuacja z 2022 r., kiedy import zbóż w tym rzepaku z Ukrainy do Polski był bardzo duży w związku z blokadą przez Rosję portów czarnomorskich była ekstraordynaryjna i nie powtórzy się. „W 2022 r. import rzepaku był rekordowy i wyniósł ok. 660 tys. Spowodował on czasową, bo liczącą kilka miesięcy, nadwyżkę, która praktycznie w całości została wyeksportowana z Polski w 2023 r.” - dodało stowarzyszenie.
- Powstała już potężna infrastruktura transportowa w Rumunii - port w Konstancy, który obecnie jest alternatywną dla portów ukraińskich. Droga lądowa (transportu zbóż – PAP) z Ukrainy do Polski - naprawdę nie jest już żadnym docelowym wariantem ani dla Ukrainy, ani dla Europy Zachodniej – podkreślił Stępień.
W ocenie dyrektora generalnego PSPO natomiast osłabianie branży przetwórstwa rzepaku może doprowadzić do regresu istniejących mocy przerobowych krajowych tłoczni oleju. Wskazał, że nastąpi wówczas ograniczenie możliwości zagospodarowania rzepaku, co dla rolników, jak przyznał, oznacza konieczność ograniczenia jego upraw.
Stępień pytany przez PAP również o to, jak niedobór rzepaku wpłynie na produkcję biodiesla w Polsce stwierdził, że wymaga to przeanalizowania najnowszych danych. - Wydaje się, że rynek biodiesla nie zostanie zachwiany, ponieważ - zamiast korzystać od początku do końca z polskiego łańcucha produktowego - będzie być może zmuszony do posiłkowania się większym importem oleju gotowego z innych krajów, np. z Niemiec – stwierdził Stępień.
Podkreśliło, że od lat krajowa branża przetwórstwa rzepaku bazuje na lokalnym surowcu, a import stanowi uzupełnienie. Według PSPO jest on szczególnie ważny, ponieważ część surowca pozyskiwanego w zachodnich województwach odpływa do Niemiec w związku z niewielką odległością tamtejszych zakładów od granicy Polski. To średnio ok. 400 tys. ton rzepaku rocznie – poinformowało stowarzyszenie.
Jak podało PSPO to również Niemcy są głównym odbiorcą ukraińskiego rzepaku, jako że zdolności przerobowe niemieckich tłoczni ponad 2-krotnie przewyższają lokalną podaż tego surowca. W piśmie do premiera branża olejarska przypomniała, że w 2023 r. bardzo duże ilości rzepaku zostały wyeksportowane także z Polski do tego kraju, co było możliwe dzięki wysokim zbiorom krajowym, ale także w związku z dużym importem nasion do Polski z Ukrainy w kryzysowym roku 2022.
Anna Bytniewska (PAP)
ab/ drag/ mow/

Masz 18-26 lat? Załóż konto i zyskaj do 400 zł nagrody!
Powiązane: Rolnictwo
PSL chce powołania Rzecznika Praw RolnikówKlub PSL złożył w Sejmie projekt ustawy, który przewiduje powołanie Rzecznika Praw Rolników; funkcję tę miałby każdorazowo sprawować prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Według Mirosława Maliszewskiego, Rzecznik Praw Rolników będzie osobą, do której każdy rolnik będzie mógł się zwrócić i poprosić o pomoc.
Koniec nawozów z Rosji w UE. Ale nie tak prędko...Wiceminister rozwoju i technologii Michał Baranowski poinformował w czwartek w Sejmie, że do 1 lipca 2028 r. na europejskim rynku nie będzie nawozów białoruskich i rosyjskich w związku wprowadzeniem ceł przez Unię Europejską.
Rolnicy nie są zadowoleni z warunków nowego porozumienia Unia-UkrainaZaprezentowane przez KE warunki nowego porozumienia handlowego między UE a Ukrainą nie są zgodne z naszymi oczekiwaniami – powiedział PAP prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wiktor Szmulewicz. Jego zdaniem kontyngenty na przywóz do UE takich produktów jak cukier i miód są zbyt wysokie.
Polecane
Studia, które się opłacają. Tu zarobki po dyplomie są najwyższe
Fala obniżek na lokatach po ostatnim cięciu stóp. Zmiany sięgają 2 pp.
Wakacje to żniwa dla oszustów. Popularne scenariusze kradzieży
Na podbój świata i jeszcze dalej. Przedsiębiorcom pomogą nowe dofinansowania
Powoli żegnamy "7". Zmiennoprocentowe raty w dół, ale w hipotecznych marżach zastój
Polak mądry przed szkodą. W 2024 r. więcej składek za OC i nieruchomości
Dla prezesa miliony, a dla reszty zero. Sąd po stronie małego akcjonariusza przy podziale tortu
Syndyk banków Czarneckiego odpowiada na artykuł "Wyborczej". "Kłamstwa, manipulacje, pomówienia"
Dolar drożeje do złotego, puchną rezerwy franka. Środa na rynku walut
Alior Bank kusi oszczędzających. 6,50% w nowej ofercie banku
Rewolucja w leasingu. Umowa przez SMS lub e-mail
Volkswagen zamyka dużą fabrykę. Produkowała passaty i skody superb
Chińczyk kasuje tesle, a social media boleśnie kasują kurs XTB
Cyfrowa rewolucja. W Millenium już zawrzesz umowę leasingu online
Emerytury, stłuczki i sztuczna inteligencja. mObywatel z nowymi ciekawymi funkcjami
Najnowsze
Cła 2025 vs. 1930: Perspektywa Fedlana Kılıçaslana, przewodniczącego Akif Capital
"Przymusowo wysiedleni z Polski". Ukraina zmienia ustawę o deportowanych
Mali, ale nie bez ceł. Trump zapowiada taryfy dla 150 krajów
Nowy budżet, ale stary beneficjent. Serafin: Polska skorzysta najbardziej
Unibep ma umowę warunkową na realizację inwestycji mieszkaniowej w Poznaniu za 53,5 mln zł
Bioceltix ma umowy z PARP o dofinansowanie na 17,35 mln zł
Gigant rezerwacji szykuje zwolnienia. Pracę straci nawet 1000 osób
Zwolnienia w Agorze. Prace stracą drukarze "Wyborczej"
Trump o sprawie Epsteina: Daliście się oszukać Demokratom, straciłem w was wiarę
Powell kontra Trump. Prezydent wycofuje się z planów zwolnienia szefa Fedu
31 lat historii i ani dnia więcej. Rafako zejdzie z parkietu 22 lipca
Historyczny budżet UE rekordowy także dla Polski. Domański: Będziemy największym beneficjentem
Ukraina wybiela historię UPA w nowych podręcznikach? Szefowa MEN interweniuje
Unia z pokaźnym budżetem. Komisja zaproponowała 2 biliony euro
Spółka zależna Agory zawarła porozumienie ws. zwolnień grupowych
Popularne
Rosyjskie drony uderzyły w polską fabrykę w Ukrainie. „Zbrodnicza wojna Putina przybliża się do naszych granic”
Helikoptery pełne złota wartego setki milionów dolarów. Junta wyprowadza metal ze słynnej kopalni
Odchodzisz z Biedronki? Nie znajdziesz innej pracy. UOKiK zarzuca firmie działania niezgodne z prawem
Zatrzymanie Kamińskiego i Wąsika w Pałacu Prezydenckim. Sąd umorzył postępowanie
Spóźnialscy słono dopłacą do prądu. "Nawet 50 tys. zł lub więcej"
Osoby bez dzieci na utrzymaniu odpowiadają za większość PIT
Rekordowe 7,70% na promocyjnej lokacie w banku. Oferta dostępna tylko dwa tygodnie
Od czasu słów premiera Tuska kurs Rafako spadł o ponad 85%. W międzyczasie zyskał prawie 390%
Dochodowa upadłość banków Leszka Czarneckiego. Zamknięty układ syndyka, kancelarie zarabiają miliony
Wypowiedzenie-widmo od pracodawcy. Poczta znów się nie popisała
Kto ma pomysł, ten ma miliony. Wrócił dotacyjny przebój dla firm
Euro i dolar najdroższe od czerwca. Na horyzoncie nawet 3,70 zł za USD
Tusk zabrał głos po nocnym spotkaniu Hołowni z PiS-em. "Utrzymanie koalicji wymaga odwagi i lojalności"
Proste 100 zł od Blika. Skorzystają klienci sześciu banków
Zamiast wynagrodzenia otrzymali tylko paski z wysokością wypłaty. Sprawę zbada prokurator