Publiczne autobusy bez kierowców? W Holandii za kilka dni stanie się to rzeczywistością

2 dni temu 2
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Po latach przygotowań pierwszy autonomiczny autobus w Holandii w końcu wyjedzie na publiczne ulice. Jak podaje EuroNews od 1 sierpnia pasażerowie będą mogli korzystać z autonomicznego autobusu na lotnisku Rotterdam-Haga. Pierwsze testy tego autobusu odbył się w zeszły piątek. Wyjazd pierwszego robo-autobusu na publiczne drogi to efekt współpracy DAM Shuttles, RET, lotniska Rotterdam The Hague, Metropoolregio Rotterdam Den Haag, HTM i gminy Rotterdam.

Jeszcze z kierowcą pokładzie

Ze względów bezpieczeństwa i z powodu obowiązujących przepisów, początkowo na pokładzie autonomicznego autobusu nadal będzie obecny kierowca. Jego zadaniem będzie monitorowanie operacji i przygotowanie autonomicznego systemu do przejęcia pełnej kontroli w przyszłości.

Rzeczniczka RET, rotterdamskiej spółki autobusowej, Tessa Dronzek powiedziała lokalnym mediom, że „obecne przepisy i regulacje nie dopuszczają jeszcze pojazdów autonomicznych na drogach publicznych, jeśli nie ma w nich osoby, która może w razie potrzeby interweniować”.

Czy kierowcy maję się czego obawiać?

EuroNews cytuje wypowiedź dyrektora RET Lindy Boot, która zapewniła, że kierowcy autobusów nie powinni obawiać się utraty pracy. Jak powiedziała Boot obecnie firma zatrudnia setki osób rocznie i nie zmieni się w przyszłości, ponieważ niedobór kierowców jest ciągle odczuwalny. "Naprawdę potrzebujemy tego, aby rozwiązać problem" – powiedziała.

Długa droga do pełnej autonomii

Lotnisko Rotterdam/Haga zapewnia, że testowany autobus jest całkowicie bezpieczny. Krajowa Administracja Dróg wydała zgodę na wjazd pojazdu na drogi publiczne po „kompleksowych testach”. Trasa biegnąca między lotniskiem a stacją metra Meijersplein jest przejezdna i nie występują na niej skomplikowane sytuacje drogowe, dzięki czemu nadaje się do obsługi zautomatyzowanych autobusów.

Wypuszczenie na publiczną drogę pierwszego autobusu to tylko pierwszy malutki krok w kierunku autonomicznego transportu publicznego. Zanim pojazdy autonomiczne będą mogły poruszać się niezależnie od innych pojazdów w ruchu drogowym upłynie jeszcze kilka lat. „Najpierw musimy wyciągnąć wnioski z tego pilota, zanim będziemy mogli podjąć dalsze działania” – powiedział rzecznik RET.

Źródło: EuroNews

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Przeczytaj źródło