Głosowanie w Senacie
W czwartek Senat głosował nad należącą do rządowego pakietu deregulacyjnego nowelizacją ustawy o podatku od spadków i darowizn. Senatorowie poparli przyjęcie ustawy z dwoma poprawkami o charakterze legislacyjnym. Za przyjęciem ustawy głosowało 83 senatorów, nikt nie był przeciw, a wstrzymało się 3 senatorów.
Cel nowelizacji ustawy
Celem regulacji nowelizacji jest ograniczenie obowiązków biurokratycznych w sytuacji, kiedy zawierana jest notarialna umowa zbycia lub obciążenia rzeczy lub praw majątkowych, które sprzedający uzyskał w nieodpłatny sposób, np. w ramach spadku. Obecnie, aby taka umowa mogła zostać sporządzona, zbywający musi przedstawić zaświadczenie od fiskusa, że nabycie jest zwolnione od podatku, że należny podatek został zapłacony albo że zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia.
Zmiany w obowiązkach związanych z notarialnymi umowami
Zgodnie z nowelizacją nie będzie obowiązku uzyskiwania zaświadczenia z urzędu skarbowego, jeśli zbycie dotyczyć będzie majątku otrzymanego od najbliższych członków rodziny, jako że takie nabycie jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Warunkiem tego zwolnienia jest zgłoszenie nabycia w formie darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego lub - w przypadku dziedziczenia – od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku oraz udokumentowania otrzymania środków pieniężnych w określonych ustawą przypadkach.
Zmiany dotyczące zwolnienia z podatku
Poza tym w noweli zaproponowano przepisy, które umożliwią całościowe oszacowanie wartości renty ustanowionej prywatnie. Pozwoli to na jednorazowe złożenie deklaracji podatkowych przez darczyńcę i obdarowanego, a także jednokrotne opłacenie podatku. Obecnie obie strony składają takie deklaracje przy każdej wypłacie renty, a więc praktycznie co miesiąc.
Co dalej z ustawą?
Ustawa wróci teraz do Sejmu.