Sprzedaż internetowa pod okiem fiskusa. Vinted, OLX, Allegro w zasięgu kontroli

15 godziny temu 6
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Dominika Florek2025-07-21 15:15redaktor Bankier.pl

publikacja
2025-07-21 15:15

Sprzedajesz na Vinted, OLX albo Allegro? Fiskus może się zainteresować takim transakcjami, nawet jeśli dotyczą tylko kilku niepotrzebnych rzeczy z szafy. Platformy sprzedażowe zaczęły przekazywać dane użytkowników do urzędów skarbowych. Co oznacza, że nawet pozornie niewinna sprzedaż może skończyć się pytaniami ze strony skarbówki, a w skrajnych przypadkach konsekwencjami finansowymi.

Sprzedaż internetowa pod okiem fiskusa. Vinted, OLX, Allegro w zasięgu kontroli
Sprzedaż internetowa pod okiem fiskusa. Vinted, OLX, Allegro w zasięgu kontroli
fot. Ground Picture / / Shutterstock

Coraz więcej osób decyduje się na sprzedaż używanych ubrań, sprzętu czy mebli za pośrednictwem popularnych serwisów ogłoszeniowych i sprzedażowych. Vinted, OLX, Allegro czy Facebook Marketplace to dziś nie tylko sposób na pozbycie się niepotrzebnych rzeczy, ale też okazja do dorobienia do domowego budżetu.

"Przepisy dotyczące opodatkowania sprzedaży prywatnej były lekceważone"

– Przepisy dotyczące opodatkowania sprzedaży prywatnej przez lata były lekceważone przez podatników, ale także przez urzędników skarbowych. Dlatego bardzo niewiele osób w ogóle ma świadomość ich istnienia, nie wspominając o znajomości szczegółów – zauważa Robert Wielgórski, doradca podatkowy i twórca aplikacji Pantax, służącej do rozliczania działalności nierejestrowanej.

Błędna interpretacja przepisów może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych, takich jak zaległości podatkowe, naliczanie odsetek, a nawet odpowiedzialność karnoskarbowa, szczególnie w przypadku świadomego unikania opodatkowania.

Sprzedaż okazjonalna może być opodatkowana

W związku z dyrektywą DAC7 platformy sprzedażowe mają obowiązek raportowania transakcji użytkowników do urzędów skarbowych po przekroczeniu limitów. Przepisy wskazują grupę podmiotów i osób, które nie podlegają raportowaniu. Należą do nich:

  • podmioty rządowe,
  • podmioty notowane na giełdzie,
  • podmioty, które zawarły ponad 2000 czynności udostępnienia nieruchomości w odniesieniu do grupy obiektów w okresie sprawozdawczym (wyjątek przewidziany dla branży hotelarskiej),
  • osoby dokonujące sprzedaży okazjonalnie – sprzedawca dokonujący w trakcie roku kalendarzowego mniej niż 30 czynności dotyczących sprzedaży towarów, jeżeli łączne wynagrodzenie w tym okresie na jego rzecz nie przekroczyło równowartości 2000 euro

– Gołe dane, które urząd skarbowy otrzymuje od platform sprzedażowych, nic jeszcze mu nie mówią. Mogą co najwyżej, posłużyć do wytypowania podatników do sprawdzenia. W praktyce organ i tak poprosi nas o przedstawienie ewidencji sprzedaży, wskazującej co sprzedaliśmy prywatnie, a co np. w ramach działalności nierejestrowanej. Istotne jest też rozdzielenie sprzedaży prywatnej nieopodatkowanej, czyli dokonanej po upływie pół roku od zakupu, od opodatkowanej – dodaje Robert Wielgórski. 

Warto również podkreślić, że pensja nie wlicza się do limitów sprzedaży prywatnej. Limity DAC7 dotyczą wyłącznie sprzedaży online oraz przychodów uzyskiwanych za pośrednictwem platform, a wynagrodzenie z pracy etatowej czy umów cywilnoprawnych nie ma tu żadnego znaczenia.

Źródło:

Gdzie przedsiębiorca zapłaci najmniej? Ranking kont firmowych z kartą wirtualną i Blikiem

Gdzie przedsiębiorca zapłaci najmniej? Ranking kont firmowych z kartą wirtualną i Blikiem

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło