Student wraca z pracy i traci ubezpieczenie. W systemie świeci się na czerwono

19 godziny temu 3
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

2025-07-22 07:54, akt.2025-07-22 08:19

publikacja
2025-07-22 07:54

aktualizacja
2025-07-22 08:19

Studenci dorabiający podczas wakacji na umowie o pracę, automatycznie tracą prawo do ubezpieczenia zdrowotnego przy rodzicu. Niezgłoszenie dziecka ponownie po zakończeniu pracy może oznaczać nieprzyjemną niespodziankę w przychodni lub szpitalu. O czym należy pamiętać?

Student wraca z pracy i traci ubezpieczenie. W systemie świeci się na czerwono
Student wraca z pracy i traci ubezpieczenie. W systemie świeci się na czerwono
fot. Okrasiuk / / Shutterstock

Każdy student pracujący na umowę o pracę automatycznie uzyskuje własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. W praktyce oznacza to, że rodzic powinien wyrejestrować go z własnego ubezpieczenia zdrowotnego, zgłaszając ten fakt pracodawcy lub samodzielnie dokonując tego w ZUS (w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej). Po zakończeniu wakacyjnego zatrudnienia, jeśli dziecko nadal się uczy i nie ukończyło 26 roku życia, rodzic musi je ponownie zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Warto o tym pamiętać, ponieważ brak ponownego zgłoszenia może spowodować problemy z dostępem do bezpłatnej opieki zdrowotnej finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Pacjent u lekarza "świeci się na czerwono"

Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) to system, który służy do szybkiego potwierdzania uprawnień do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Jeśli dana osoba nie jest prawidłowo zgłoszona do ubezpieczenia, w systemie wyświetla się na czerwono, co oznacza brak uprawnień.

ReklamaWystartuj w naszym giełdowym wieloboju! Dyscypliny: sprint po akcje, skok w ETF-y i pchnięcie portfelem po nagrodę.

– Niekiedy zdarza się, że pacjent w systemie eWUŚ świeci się na czerwono. Spotyka to między innymi studentów, którzy podejmowali pracę i uzyskiwali własny tytuł do ubezpieczenia, ale nie wiedzieli, że po rozwiązaniu umowy muszą zostać ponownie zgłoszeni jako członkowie rodziny – wyjaśnia Grzegorz Dyjak z biura prasowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak poprawnie zgłaszać i wyrejestrowywać dziecko?

Zgłoszenie lub wyrejestrowanie dziecka z ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny następuje za pośrednictwem dokumentu ZUS ZCNA. Płatnik składek, czyli np. pracodawca rodzica, jest odpowiedzialny za jego dostarczenie do ZUS. Jeśli rodzic prowadzi działalność gospodarczą, obowiązek ten spoczywa bezpośrednio na nim.

Na dokonanie zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego rodzic ma 7 dni od dnia, w którym nastąpiły okoliczności powodujące konieczność ponownego zgłoszenia.

Brak zgłoszenia może być kosztowny

Zlekceważenie obowiązku wyrejestrowania lub ponownego zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego może skutkować koniecznością pokrycia kosztów ewentualnego leczenia. NFZ ma prawo odmówić bezpłatnej opieki medycznej osobom nieposiadającym aktualnego tytułu do ubezpieczenia. Warto co roku zwracać szczególną uwagę na sytuacje, kiedy dziecko podejmuje sezonową pracę. Pozwala to uniknąć problemów administracyjnych, a przede wszystkim zapewnia nieprzerwaną ochronę zdrowotną.

Oprac. DF

Źródło:

Załóż firmę z kontem mBiznes i kartą firmową Mastercard - zgarnij nawet 2056 zł premii

Załóż firmę z kontem mBiznes i kartą firmową Mastercard - zgarnij nawet 2056 zł premii

Powiązane: Praca, płaca i kariera

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło