Szłapka: Bąkiewicz zajmuje się systemową dezinformacją. "Musi to sprawdzić ABW"

1 tydzień temu 10
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
WAKACJE NA GIEŁDZIE

2025-07-13 19:36

publikacja
2025-07-13 19:36

Rzecznik rządu Adam Szłapka ocenił, że Robert Bąkiewicz „zajmuje się systemową dezinformacją”. Odniósł się w ten sposób do wpisu Bąkiewicza nt. Straży Granicznej. Według Szłapki ABW musi sprawdzić, czy nie doszło do „obcej inspiracji”. Dodał, że „pluciem na mundur polskich funkcjonariuszy” zajmie się prokuratura.

 Bąkiewicz zajmuje się systemową dezinformacją. "Musi to sprawdzić ABW"
 Bąkiewicz zajmuje się systemową dezinformacją. "Musi to sprawdzić ABW"
fot. Wojciech Krynski / / FORUM

W niedzielnym wpisie - który nie jest już dostępny na profilu Bąkiewicza, a którego screen udostępnił Szłapka - działacz środowisk narodowych, twórca tzw. Ruchu Obrony Granic nazwał tymczasowe przywrócenie kontroli polskiej Straży Granicznej na granicy polsko-niemieckiej „medialną ściemą - pokazówką dla reżimowych stacji, by uspokoić opinie publiczną”. „Nie minął nawet tydzień, a Tusk z Siemoniakiem znów zamienili polską Straż Graniczną w Ubera dla nielegalnych migrantów - na zawołanie Bundespolizei. Hańba!” - stwierdził Bąkiewicz. Poinformował też o dołączonym do wpisu nagraniu.

Straż Graniczna przekazała, że nagranie udostępnione w mediach społecznościowych przedstawia moment przekazania przez polską Straż Graniczną w ramach readmisji uproszczonej dwóch obywateli Konga Policji niemieckiej oraz że zdarzenie miało miejsce w Görlitz w punkcie przekazań. „Cudzoziemcy zatrzymani zostali wczoraj przez Straż Graniczną w ramach przywróconej kontroli granicznej, kiedy próbowali nielegalnie wjechać z Niemiec do Polski. Nazywanie Straży Granicznej »Uberem« dla nielegalnych migrantów« jest pluciem na nasz mundur” - podkreśliła SG.

Z kolei rzecznik rządu Adam Szłapka, nawiązując do wpisu Bąkiewicza, ocenił, że zajmuje się on „systemową dezinformacją”. „To z całą pewnością nie jest działanie w Polskim interesie” - dodał. Według niego „ABW musi sprawdzić, czy nie ma tu obcej inspiracji, a wyciągnięciem konsekwencji za plucie na mundur polskich funkcjonariuszy zajmie się prokuratura”. „Nie straszę, informuję” - dodał rzecznik rządu.

Do wpisu Bąkiewicza odniósł się też rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński. Według niego „publikowanie takich perfidnych kłamstw jest skandaliczną dezinformacją i celowym straszeniem Polaków”. „Bezpodstawnymi oskarżeniami rozsiewany jest hejt na funkcjonariuszy Straży Granicznej. To niesamowicie wstrętne i podłe” - napisał na X.

"Panie Bąkiewicz, nie wystarczy tchórzliwe usunięcie kłamliwego wpisu. Ma pan przeprosić Straż Graniczną za obrażanie funkcjonariuszy!" - napisał z kolei szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

W odpowiedzi Bąkiewicz napisał, że „to Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, minister Tomasz Siemoniak oraz komendant Straży Granicznej ponoszą odpowiedzialność za brak transparentności i świadome szerzenie dezinformacji”. „Nie informujecie opinii publicznej na bieżąco – przeciwnie, dezinformujecie, jakbyście mieli coś do ukrycia. A potem tylko czekacie na błędy, żeby je rozdmuchać i odwrócić uwagę od własnych zaniedbań” - stwierdził działacz środowisk narodowych.

„Nie” - odpisał Dobrzyński, podkreślając, że „wszystkie informacje, (...) filmy i zdjęcia też” są zamieszczane na profilu Straży Granicznej, polskiej Policji i MSWiA na platformie X.

Od 7 lipca Polska tymczasowo przywróciła kontrole graniczne na odcinkach granicy z Niemcami i Litwą. Kontrole są prowadzone wyrywkowo na wjeździe do Polski i potrwają do 5 sierpnia br., choć mogą zostać przedłużone. Na granicy polsko-niemieckiej są prowadzone w 52 miejscach i w 13 na granicy polsko-litewskiej. Szef rządu Donald Tusk podkreślał, że tymczasowe przywrócenie kontroli na tych granicach jest konieczne, by zredukować niekontrolowane przepływy migrantów. (PAP)

dsr/ sdd/

Tego jeszcze nie grali! Dokładają drona DJI do karty kredytowej w Citi Handlowym

Tego jeszcze nie grali! Dokładają drona DJI do karty kredytowej w Citi Handlowym

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło