Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
- Jak dbasz o zdrowie? Odpowiedz na te pytania i poznaj opinię ekspertów!
- Więcej aktualnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Onetu
Lukrecja — więcej zagrożeń, niż sądzono
Korzeń lukrecji jest popularnym składnikiem suplementów wspierających trawienie, leczenie chorób układu oddechowego czy zwiększenie poziomu energii. Zawarty w nim kwas lukrecjowy (GA) może jednak prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, a także powodować hipokaliemię i zaburzenia rytmu serca.
Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że spożycie do 100 mg GA dziennie jest bezpieczne dla większości dorosłych, jednak najnowsze badania z 2024 r. sugerują, że nawet taka dawka może mieć silniejszy wpływ na ciśnienie, niż wcześniej przypuszczano. Specjaliści zalecają konsultację lekarską przed rozpoczęciem suplementacji lukrecją lub spożywaniem produktów bogatych w GA.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoGorzka pomarańcza — popularny, ale ryzykowny składnik
Gorzka pomarańcza, znana również jako Citrus aurantium, jest często stosowana w preparatach na odchudzanie i poprawę wydolności fizycznej. Po wycofaniu efedryny przez FDA, p-synefryna z gorzkiej pomarańczy stała się popularnym zamiennikiem, jednak również ona może podnosić ciśnienie krwi.
Badania wykazały, że długotrwałe stosowanie tego suplementu zwiększa zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi, a także przyspiesza tętno. Z tego powodu gorzka pomarańcza nie jest zalecana, zwłaszcza że jej skuteczność w odchudzaniu nie została jednoznacznie potwierdzona.
Warto przeczytać: Jak rozpoznać objawy nadciśnienia? Lekarka wymienia
Guarana i kofeina — ryzykowne pobudzenie
Guarana, obecna w wielu suplementach i napojach energetycznych, zawiera kofeinę oraz podobne substancje, takie jak teofilina i teobromina. Choć jest popularna wśród osób chcących poprawić wydolność fizyczną i umysłową, jej nadmierne spożycie może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi. Kofeina, niezależnie od źródła, również wpływa na układ sercowo-naczyniowy.
Dziurawiec zwyczajny — ryzyko zespołu serotoninowego
Dziurawiec zwyczajny jest często stosowany w leczeniu depresji i objawów menopauzy, jednak jego przyjmowanie wiąże się z możliwością wystąpienia zespołu serotoninowego. Ten niebezpieczny stan, spowodowany nadmiarem serotoniny w mózgu, może objawiać się m.in. podwyższonym ciśnieniem krwi.
Ryzyko wzrasta, gdy suplement jest łączony z lekami przeciwdepresyjnymi lub innymi preparatami zwiększającymi poziom serotoniny. Przed rozpoczęciem stosowania dziurawca warto skonsultować się z lekarzem.
Warto przeczytać: Tych suplementów nie przyjmuj, jeśli jesteś po sześćdziesiątce
Johimbina — poważne skutki uboczne
Johimba lekarska zawierająca johimbinę jest stosowana jako środek na zaburzenia erekcji, poprawę nastroju czy wsparcie odchudzania. Jednak brak naukowych dowodów na jej skuteczność idzie w parze z poważnymi zagrożeniami dla zdrowia. Johimbina może powodować nieregularne bicie serca, wysokie ciśnienie, a nawet ataki serca i drgawki. Z tego powodu suplementy z johimbą zostały zakazane w niektórych krajach.