Telus i Kotula polegli na pytaniu o hymn Polski. Polityk PiS wskazał dwa nazwiska

4 tygodni temu 15

13 października 2025, 16:36

Robert Telus i Katarzyna Kotula nie odpowiedzieli poprawnie na pytanie, kto jest autorem "Mazurka Dąbrowskiego". Jakie nazwiska wskazali politycy?

Robert Telus (zdjęcie archiwalne) Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl

Robert Telus i pytanie o hymn

Na tiktokowym koncie użytkownika vv_mati (Mateusza Wiktorowicza), który zamieszcza nagrania z Sejmu, pojawiło się nagranie przedstawiające byłego ministra rolnictwa, a obecnie posła PiS - Roberta Telusa. Polityk został zapytany na sejmowym korytarzu, kto jest autorem hymnu Polski. - Wysocki - odpowiedział po chwili zawahania. - Wysocki? - zapytał tiktoker. - Tak, bo chciałem powiedzieć Wyspiański, ale nie - odparł Robert Telus, po czym zaczął poprawiać swoją odpowiedź. - Nie, nie Wysocki - powiedział były minister. - To jest zła podpowiedź - wtrącił Mateusz Wiktorowicz. - Zła - przyznał polityk i dalej próbował przypomnieć sobie nazwisko. - Nie Wyspiański, nie Wysocki, a... - zastanawiał się Robert Telus. - Józef... - podpowiedział tiktoker, ale polityk milczał, więc prowadzący postanowił dokończyć odpowiedź, wskazując byłemu ministrowi, że autorem hymnu jest Józef Wybicki

Katarzyna Kotula wyjaśnia

Odpowiedzi na to pytanie tiktokera nie wskazała również wiceministerka Katarzyna Kotula. - Pamiętałam inicjały J.W. Kojarzyło mi się z Witwickim (Piotr Witwicki - redaktor naczelny Interii, szef pionu informacji i publicystyki Telewizji Polsat - red.). To dlatego, że tego dnia rozmawialiśmy z panem redaktorem, żeby się umówić na rozmowę - powiedziała Katarzyna Kotula w Polsat News. Jak wyjaśniła, powodem braku poprawnej odpowiedzi były jej trudności z podaniem nazwisk z pamięci. Wiceministerka zaznaczyła również, że jest to częsty problem u osób z ADHD

Zobacz wideo Renesans rządu Tuska [CTB odc. 67]

Historia hymnu Polski

Jak poinformował Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu, Józef Wybicki miał napisać hymn, będąc natchnionym widokiem Legionów Polskich, które uczestniczyły w paradzie z okazji uroczystości przyłączenia miasta Reggio do świeżo utworzonej Republiki Cisalpińskiej, powstałej w miejsce Republiki Lombardzkiej. Warto zaznaczyć, że utworzenie Legionów zaproponował Napoleonowi generał Józef Dąbrowski. W wyniku tego Polacy walczyli u boku francuskich i włoskich wojsk w latach 1797-1807.

"Mazurek Dąbrowskiego" mógł powstać między 15, a 21 lipca 1797 roku. "Niektórzy badacze uważają jednak, że Mazurek narodził się kilka dni wcześniej - w niektórych wspomnieniach świadków epoki pojawia się obraz Wybickiego śpiewającego tę pieśń już 10 lipca 1797 roku przed legionową starszyzną. Należy przyjąć, że dokładna data i okoliczności napisania pieśni oraz pierwszego wykonania nie są pewne, do dziś pozostając przedmiotem sporów wśród historyków" - napisał IPN.

Google News Facebook Instagram YouTube X TikTok
Przeczytaj źródło