Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Okres urlopowy to tradycyjnie żniwa dla złodziei i naciągaczy. Pomijając już oczywiste sytuacje, takie jak np. gra w trzy kubki na deptaku w kurorcie czy panoszących się kieszonkowców, warto pamiętać o swoim bezpieczeństwie w świecie cyfrowym. Tu również oszuści liczą na nasze rozleniwienie i brak czujności.


Na łamach Bankier.pl regularnie ostrzegamy przed różnymi metodami przestępców. Wiele z nich opiera się na prostych schematach, które niestety wciąż są zaskakująco skuteczne. Nawet klasyczny phishing wciąż zbiera żniwo, a klienci tracą swoje pieniądze. Przypomnijmy zatem kilka metod, które mogą okazać się równie niebezpieczne w okresie wakacyjnym.
Nieistniejące apartamenty na wynajem
Popularne oszustwo żerujące na osobach poszukujących wakacyjnych kwater. W serwisach z ogłoszeniami zamieszczane są ogłoszenia z atrakcyjnymi zdjęciami i cenami wynajmu. Oszust pobiera zdjęcia z sieci lub generuje je za pomocą sztucznej inteligencji, zamieszcza ogłoszenie w internecie i zaczyna przyjmowanie zaliczek na wskazany numer konta. Czasami też podszywa się pod istniejące domy wczasowe (kradnie zdjęcia i opisy).
Zanim zarezerwujemy kwaterę, warto zrobić dokładne rozeznanie w sieci. Sprawdzić na mapach Google czy pod takim adresem jest rzeczywiście zarejestrowana działalność turystyczna, poszukać w internecie oficjalnej strony gospodarstwa i przedzwonić na podany tam numer. Warto też poszukać opinii innych wczasowiczów.
Wakacyjne romanse z „Bradem Pittem”
Wakacje sprzyjają romansom. Sprzyjają też różnego rodzaju oszustom matrymonialnym - także w sieci. Za sztandarowy przykład ostatnich miesięcy może posłużyć słynne oszustwo „na Brada Pitta”. Pewna kobieta dała się wciągnąć w internetowy romans, bo była przekonana że koresponduje z popularnym amerykańskim aktorem. „Brad Pitt” przekonywał ją, że potrzebuje pieniędzy na leczenie, a po rozwodzie z Angeliną Jolie jest spłukany. Był na tyle wiarygodny, że kobieta przelała mu łącznie ponad 800 tys. euro, bo liczyła na to, że gdy amant dojdzie do siebie odwdzięczy się jej wizytą. Podobne oszustwa wykorzystują też „amerykańscy żołnierze”, którzy np. utknęli na misji i nie mogą się wydostać z okupowanego kraju bez pieniędzy. Odnotowano też przypadki innych bajek i scenariuszy.
Jak nie dać się oszukać i wplątać w internetowy romans, który ma na celu wyłącznie kradzież pieniędzy? Należy zachować czujność i zakończyć konwersację, gdy osoba po drugiej stronie zacznie prosić o przelewy. Zwłaszcza, jeśli nigdy się z nią nie spotkaliśmy i nie rozmawialiśmy na żywo.
Wyłudzenia kodów Blik
Bardzo popularne oszustwo, które wciąż zbiera obfite żniwa. Przestępcy włamują się na profil osoby w serwisie społecznościowym, a następnie zagadują znajomych ofiary o drobne pożyczki. Preteksty są różne, ale można sobie wyobrazić typowo „wakacyjne” scenariusze. Na przykład prośba o wsparcie, bo podczas wyjazdu popsuł się samochód, złodziej ukradł portfel i ofiara została bez środków do życia na drugim końcu Polski, albo drobna pożyczka, bo zabrakło funduszy na przedłużenie pobytu o kilka dni. Tylko wyobraźnia złodzieja jest tu ograniczeniem. Oszust prosi więc o kody Blik i stojąc przy bankomacie wyciąga pieniądze z konta.
Jak się nie dać zmanipulować? Przede wszystkim nie rozmawiać na takie tematy przez komunikatory. Jeśli ktoś poprosi o wsparcie, warto zadzwonić pod zapisany w telefonie numer znajomego lub połączyć się na kamerce. Trzeba też czytać komunikat, który przesyła nam bank przy próbie płatności Blikiem. Będzie tam szczegółowa informacja o operacji, którą zatwierdzamy (np. o kwocie).
Oszustwa na policjanta, wnuczka lub pracownika banku
W okresie wakacyjnym oszuści wezmą też na celownik osoby starsze. Popularne metody oszukiwania na wnuczka czy policjanta są nadal bardzo niebezpieczne i skuteczne. Wystarczy sobie wyobrazić, że w wakacje złodzieje zadzwonią do seniora podając się za kolegę wnuczka lub syna, który akurat potrzebuje wsparcia finansowego – popadł w kłopoty na urlopie. Poproszą o szybkie przekazanie pieniędzy i odbiorą je za chwilę osobiście.
Inne wariacje tej metody to oszustwo na policjanta czy pracownika banku. Fałszywy policjant będzie przekonywał ofiarę, że bierze udział w tajnej akcji i potrzebuje zabezpieczyć jej pieniądze, a pracownik banku wmówi, że trwa atak hakerski i trzeba wypłacić środki z konta i przekazać w celu zabezpieczenia gotówki. Może to absurdalne tłumaczenia, ale oszuści grają na emocjach, wykorzystują łatwowierność starszych osób i nakręcają spiralę paniki. I niestety to działa.
Jak nie dać się oszukać? Nidy nie przekazywać oszczędności w gotówce nieznanym osobom – niezależnie czy podają się za policjanta (policja nigdy tego nie żąda!), pracownika banku (również nie!) czy kolegę syna lub wnuka. W każdym z tych przypadków należy zadzwonić na komendę, do banku lub wnuka i potwierdzić autentyczność przekazanych informacji.
Uwaga na kody QR zamieszczane na plakatach i parkometrach
Eksperci ostrzegają, że kody QR coraz częściej wykorzystywane są do wyłudzania pieniędzy. Kody te są na co dzień stosowane np. w marketingu, zamieszczane na plakatach, w restauracjach, kinach itp. Po zeskanowaniu kod aparatem w telefonie jesteśmy przenoszeni pod określony adres internetowy, gdzie możemy doczytać więcej informacji. Wykorzystują to oszuści, którzy przygotowują fałszywe kody QR i naklejają na plakaty. Kody kierują do spreparowanych stron, gdzie mogą się znajdować formularze do wyłudzania danych dostępowych do banku lub fałszywe numery kont bankowych.
Ostatnio głośno na przykład było oszustach, którzy nakleili swoje kody QR na automatach parkingowych. Kierowcy, którzy płacili za postój przelewali pieniądze złodziejom.
Jak się nie dać oszukać? Zachować czujność w trakcie korzystania z tego typu rozwiązań. Zanim trafimy na stronę, do której przekierowuje kod QR, podejrzyjmy jej adres. Nie wprowadzajmy też żadnych danych w formularzach zamieszczonych pod adresami, do których kierują kody QR. A za parking można w wielu miastach i kurortach płacić aplikacją mobilną.

Masz 18-26 lat? Załóż konto i zyskaj do 400 zł nagrody!
Powiązane: Cyberbezpieczeństwo
Hackował dla Rosjan rządowe strony. Policjanci zatrzymali... 18-latkaPolicjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 18-latka, członka prorosyjskiej grupy cyberprzestępczej, który brał udział w atakach m.in. na strony zakładów komunikacji miejskiej.
Oszukali kilkaset osób. Włamali się do systemów parkowania i wysłali wezwania do zapłatyPolicjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości rozpracowali oszustów, którzy włamali się do systemu zarządzania strefą płatnego parkowania. Następnie wysłali ponad tysiąc wezwań do zapłaty za nieopłacony postój. Grupa wyłudzała też pieniądze w serwisach społecznościowych.
NASK ostrzega przed oszustami. Podszywają się pod kurierówZespół CSIRT NASK ostrzegł we wtorek przed cyberprzestępcami, którzy podszywają się usługę kurierską Pocztex, by wyłudzić dane lub pieniądze. Oszuści wysyłają wiadomości SMS oraz iMessage, informując o rzekomym problemie z dostarczeniem przesyłki.
Polecane
Syndyk banków Czarneckiego odpowiada na artykuł "Wyborczej". "Kłamstwa, manipulacje, pomówienia"
Dolar drożeje do złotego, puchną rezerwy franka. Środa na rynku walut
Alior Bank kusi oszczędzających. 6,50% w nowej ofercie banku
Ciemna strona włoskiej mody. Loro Piana pod nadzorem za wyzysk pracowników
Producent Monopoly i Play-Doh zwalnia. Bez pracy 150 osób
Amerykańskie chipy znów popłyną do Chińczyków. Szef Nvidii chwali ich modele AI
Revolut udostępnił program lojalnościowy. Punkty można zamieniać na mile lotnicze
Bank Millennium z nową funkcją dla klientów mobile only
Resort finansów szykuje nowe stawki podatków. Ile zapłacisz za dom, działkę i pojazdy?
Masz zniszczony banknot? Bank może oddać ci tylko połowę jego wartości
Rewolucja w leasingu. Umowa przez SMS lub e-mail
Volkswagen zamyka dużą fabrykę. Produkowała passaty i skody superb
Chińczyk kasuje tesle, a social media boleśnie kasują kurs XTB
Cyfrowa rewolucja. W Millenium już zawrzesz umowę leasingu online
Emerytury, stłuczki i sztuczna inteligencja. mObywatel z nowymi ciekawymi funkcjami
Najnowsze
Cła 2025 vs. 1930: Perspektywa Fedlana Kılıçaslana, przewodniczącego Akif Capital
"Przymusowo wysiedleni z Polski". Ukraina zmienia ustawę o deportowanych
Mali, ale nie bez ceł. Trump zapowiada taryfy dla 150 krajów
Nowy budżet, ale stary beneficjent. Serafin: Polska skorzysta najbardziej
Unibep ma umowę warunkową na realizację inwestycji mieszkaniowej w Poznaniu za 53,5 mln zł
Bioceltix ma umowy z PARP o dofinansowanie na 17,35 mln zł
Gigant rezerwacji szykuje zwolnienia. Pracę straci nawet 1000 osób
Zwolnienia w Agorze. Prace stracą drukarze "Wyborczej"
Trump o sprawie Epsteina: Daliście się oszukać Demokratom, straciłem w was wiarę
Powell kontra Trump. Prezydent wycofuje się z planów zwolnienia szefa Fedu
31 lat historii i ani dnia więcej. Rafako zejdzie z parkietu 22 lipca
Historyczny budżet UE rekordowy także dla Polski. Domański: Będziemy największym beneficjentem
Ukraina wybiela historię UPA w nowych podręcznikach? Szefowa MEN interweniuje
Unia z pokaźnym budżetem. Komisja zaproponowała 2 biliony euro
Spółka zależna Agory zawarła porozumienie ws. zwolnień grupowych
Popularne
Helikoptery pełne złota wartego setki milionów dolarów. Junta wyprowadza metal ze słynnej kopalni
Rosyjskie drony uderzyły w polską fabrykę w Ukrainie. „Zbrodnicza wojna Putina przybliża się do naszych granic”
Odchodzisz z Biedronki? Nie znajdziesz innej pracy. UOKiK zarzuca firmie działania niezgodne z prawem
Zatrzymanie Kamińskiego i Wąsika w Pałacu Prezydenckim. Sąd umorzył postępowanie
Osoby bez dzieci na utrzymaniu odpowiadają za większość PIT
Spóźnialscy słono dopłacą do prądu. "Nawet 50 tys. zł lub więcej"
Rekordowe 7,70% na promocyjnej lokacie w banku. Oferta dostępna tylko dwa tygodnie
Od czasu słów premiera Tuska kurs Rafako spadł o ponad 85%. W międzyczasie zyskał prawie 390%
Dochodowa upadłość banków Leszka Czarneckiego. Zamknięty układ syndyka, kancelarie zarabiają miliony
Wypowiedzenie-widmo od pracodawcy. Poczta znów się nie popisała
Kto ma pomysł, ten ma miliony. Wrócił dotacyjny przebój dla firm
Euro i dolar najdroższe od czerwca. Na horyzoncie nawet 3,70 zł za USD
Tusk zabrał głos po nocnym spotkaniu Hołowni z PiS-em. "Utrzymanie koalicji wymaga odwagi i lojalności"
Proste 100 zł od Blika. Skorzystają klienci sześciu banków
Zamiast wynagrodzenia otrzymali tylko paski z wysokością wypłaty. Sprawę zbada prokurator