Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
W 2016 roku Norweski Związek Narciarski przedstawił projekt nowego turnieju, obejmującego 10 dni nieprzerwanej rywalizacji na czterech skoczniach. Pierwsza edycja została rozegrana w marcu 2017 roku, natomiast od 2019 roku w cyklu rywalizowały również kobiety. Początkowo norweski turniej przebiegał bez zakłóceń, lecz później zaczęły się trudności.
ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje medalista olimpijski. Zginął rażony piorunem
Raw Air w sezonie 2019/20 skrócono, gdyż wybuchła pandemia koronawirusa, a rok później turniej odwołano. Raw Air 2022 zostało skrócone do czterech dni zmagań w Lillehammer i Oslo ze względu na MŚ w lotach narciarskich w Vikersund. W 2023 roku z powodu przebudowy skoczni z kalendarza turnieju wypadło Trondheim, zaś rok później z przyczyn organizacyjnych - Lillehammer. Tegoroczna edycja ograniczyła się do czterech dni rywalizacji na Holmenkollbakken i Vikersundbakken z uwagi na MŚ w Trondheim.
W marcu 2026 roku Raw Air nie dojdzie do skutku. Skoczkowie wezmą udział w tradycyjnych konkursach Pucharu Świata w Oslo (14-15 marca) i Vikersund (21-22 marca).
- Chcemy skupić się na mniejszej liczbie konkursów i zwiększyć zainteresowanie oraz wartość tych zawodów. Wierzymy, że zarówno w Oslo, jak i w Vikersund, rywalizacja może być atrakcyjniejsza - przekazał Pertile.
W pierwszej wersji kalendarza na sezon 2025/2026, Raw Air miał gościć na skoczniach w Trondheim, Oslo i Vikersund. Ostatecznie gospodarz tegorocznych mistrzostw świata nie znalazł się w terminarzu zmagań o Kryształową Kulę.
- Wspólnie z Norweskim Związkiem Narciarskim pracujemy w zakresie wszystkich dyscyplin narciarstwa klasycznego. Uzgodniliśmy, iż w nadchodzącym sezonie Trondheim będzie organizatorem zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich, z kolei Lillehammer - PŚ w skokach narciarskich. To część strategii, którą omawiamy z krajową federacją - wyjaśnił Pertile.
Do tej pory rozegrano osiem edycji turnieju Raw Air mężczyzn. Austriak Stefan Kraft triumfował trzykrotnie (2017, 2022, 2024), a Kamil Stoch dwukrotnie (2018, 2020). Po jednym zwycięstwie zanotowali też Japończyk Ryoyu Kobayashi, Norweg Halvor Egner Granerud i Niemiec Andreas Wellinger.
Kobiety w Raw Air rywalizowały sześciokrotnie. Norweżka Maren Lundby cieszyła się z końcowej wygranej w 2019 i 2020 roku. Później triumfowały Nika Kriznar, Ema Klinec i Nika Prevc ze Słowenii oraz Norweżka Eirin Maria Kvandal.
BS, PAP