- Sprawdź, czy dobrze się odżywiasz. Zrób TEST
- Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu
- Dużo czytania, a mało czasu? Sprawdź skrót artykułu
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ogłosił wyrok w sprawie dotyczącej stosowania kontrowersyjnych metod leczenia pacjentów onkologicznych. Sprawa dotyczyła skargi jednego z podmiotów leczniczych na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta.
Rzecznik zakwestionował stosowanie takich metod. Sąd w pełni podzielił stanowisko Rzecznika, uznając, że praktyki te naruszają zbiorowe prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnych zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.
Decyzja Rzecznika Praw Pacjenta podparta opiniami ekspertów
Rzecznik Praw Pacjenta, prowadząc postępowanie, opierał się na opiniach sześciu konsultantów wojewódzkich w dziedzinach onkologii klinicznej, radioterapii onkologicznej oraz chirurgii onkologicznej.
Kluczowe były również stanowiska Naczelnej Rady Lekarskiej, raporty zespołu ekspertów oraz materiały dostarczone przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Wszystkie te dokumenty jednoznacznie wskazywały na brak naukowych podstaw do stosowania zakwestionowanych metod.
- Tylko teraz! Darmowy pakiet wiedzy i najświeższych informacji dla medyków MedonetPRO + Onet Premium. Medyku, zarejestruj się bezpłatnie na MedonetPRO i uzyskaj 3-miesięczny dostęp do Onet Premium za darmo. Liczba ofert ograniczona. Wiedza, praktyka i najświeższe informacje w pigułce.
Sąd podkreślił, że każdy element świadczenia zdrowotnego musi być zgodny z aktualną wiedzą medyczną. Nie ma znaczenia, czy dane metody są określane jako "podstawowe", "uzupełniające" czy "wspomagające". Wszystkie muszą być oparte na dowodach naukowych i badaniach.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoJakie metody leczenia zostały zakwestionowane przez Rzecznika Praw Pacjenta?
Ile wyniosła kara finansowa nałożona na podmiot leczniczy?
Co to jest 'lex szarlatan'?
Jakie były podstawy decyzji Rzecznika Praw Pacjenta?
Kara finansowa za ignorowanie decyzji
Podmiot leczniczy, który zaskarżył decyzję Rzecznika, nie dostosował się do nakazu zaprzestania stosowania kwestionowanych metod. W związku z tym nałożono na niego karę finansową w wysokości 245 tys. zł.
Również tę decyzję podmiot próbował podważyć, składając kolejną skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Jednak sąd ponownie przyznał rację Rzecznikowi Praw Pacjenta, uznając, że zarówno stosowanie tych metod, jak i wysokość kary były w pełni uzasadnione.
- To cię może zainteresowaćKarmili ją wyłącznie kozim mlekiem, dziecko zmarło. Nadchodzi lex szarlatan
"Lex szarlatan" — nowe przepisy w walce z pseudomedycyną
Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec, podkreśla, że bezpieczeństwo pacjentów jest priorytetem. Każda osoba korzystająca z opieki medycznej powinna mieć zagwarantowany dostęp do skutecznych i bezpiecznych metod leczenia. Działania niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, a także próby leczenia poza profesjonalnymi placówkami medycznymi przez osoby niemające odpowiednich kwalifikacji, są szczególnie groźne.
Sprawę skomentowała w mediach społecznościowych wirusolożka, epidemiolożka i immunolożka, walcząca z fake news w medycynie i obalająca kłamliwe teorie szerzone w sieci na temat leczenia, prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. — To był podmiot leczniczy, więc RPP mógł zareagować. A co w przypadku, gdy "cudowne" leczenie proponują szarlatani? Tutaj jest potrzebny lex szarlatan — nowe narzędzie do obrony praw pacjenta — napisała. — (...) nie ma medycyny alternatywnej, medycyny holistycznej, medycyny zintegrowanej, medycyny świecowania pępka — jest tylko jedna medycyna — oparta na dowodach (Evidence Based Medicine, EBM) — podsumowała w innym wątku.
- Tylko teraz! Darmowy pakiet wiedzy i najświeższych informacji dla medyków MedonetPRO + Onet Premium. Medyku, zarejestruj się bezpłatnie na MedonetPRO i uzyskaj 3-miesięczny dostęp do Onet Premium za darmo. Liczba ofert ograniczona. Wiedza, praktyka i najświeższe informacje w pigułce.
Nowe przepisy, określane potocznie mianem "lex szarlatan", mają wzmocnić rolę Rzecznika Praw Pacjenta w walce z pseudomedycyną. Mają one umożliwić skuteczniejsze reagowanie na działalność podmiotów oferujących terapie niemające podstaw naukowych.
— Pacjenci muszą mieć pewność, że leczenie, które otrzymują, jest zgodne z najlepszymi standardami i aktualną wiedzą medyczną — podkreśla Chmielowiec.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie to ważny krok w ochronie pacjentów przed niesprawdzonymi i potencjalnie szkodliwymi metodami leczenia. Decyzja ta pokazuje, że działania niezgodne z aktualną wiedzą medyczną nie będą tolerowane, a podmioty, które nie przestrzegają przepisów, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi i finansowymi.

1 tydzień temu
10




English (US) ·
Polish (PL) ·