Zniknął HiT, znikają etaty. Nauczyciele historii na celowniku

2 dni temu 5
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

2025-07-18 15:45

publikacja
2025-07-18 15:45

W szkołach ponadpodstawowych rośnie problem z zapewnieniem pełnych etatów nauczycielom historii. To właśnie przedstawiciele tej grupy są najczęściej zwalniani - informuje Radio ZET.

Zniknął HiT, znikają etaty. Nauczyciele historii na celowniku
Zniknął HiT, znikają etaty. Nauczyciele historii na celowniku
fot. Jacek Szydłowski / / Shutterstock

Głównym powodem zwolnień nauczycieli historii jest wycofanie przedmiotu "Historia i teraźniejszość", który wprowadzono w 2020 roku z inicjatywy ówczesnego ministra edukacji, Przemysława Czarnka. Nowa koalicja rządząca, która objęła władzę po wyborach parlamentarnych w październiku 2023 r., uznała HiT za "upolityczniony i tendencyjny". Przedmiot został usunięty z programu nauczania i od września 2024 r. nie jest już realizowany w nowych klasach.

Brakuje godzin do pełnych etatów

W miejsce „HiT” zaplanowano edukację obywatelską, jednak dopiero od roku szkolnego 2025/2026. W dodatku zajęcia te będą się odbywać w ograniczonym wymiarze: od jednej do dwóch godzin tygodniowo w zależności od typu szkoły i klasy. Powstała w ten sposób luka w siatce godzin powoduje, że nie można zapewnić nauczycielom historii całych etatów.

ReklamaWystartuj w naszym giełdowym wieloboju! Dyscypliny: sprint po akcje, skok w ETF-y i pchnięcie portfelem po nagrodę.

– Liczba godzin dla historyków drastycznie się zmniejszyła. Nie sądziłam, że aż tak bardzo. Zanim ten proces się „przemieli”, musimy zwalniać – przyznaje Maria Włodarczyk, dyrektorka III Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, cytowana przez Radio Zet.

W szkołach coraz mniej dzieci

Dyrektorzy szkół zauważają, że problem nie wynika tylko z reorganizacji siatki godzin. Duże znaczenie ma również niż demograficzny. Aby uniknąć zwolnień, niektórych nauczycieli historii zachęca się do zdobycia dodatkowych umiejętności i przekwalifikowania się do nauczania innych przedmiotów.

Z podobnym problemem mierzą się katecheci. Od roku najbliższego roku szkolnego religia w szkołach będzie nauczana tylko raz w tygodniu, zamiast dotychczasowych dwóch godzin. Co więcej, w niektórych szkołach, jeśli w klasie choć jedno dziecko nie zapisze się na religię, zajęcia mają odbywać się poza planem lekcji - przed lub po zajęciach. Tymczasem w łódzkim III LO, na 570 uczniów, w zajęciach religii uczestniczy zaledwie 40-50 osób.

Ministerstwo Edukacji Narodowej cięcia tłumaczy potrzebą oszczędności i uproszczenia organizacji planów zajęć. Jednak w praktyce zmiany te skutkują redukcją etatów i niepewnością zawodową wielu nauczycieli.

KW

Źródło:

Tego jeszcze nie grali! Dokładają drona DJI do karty kredytowej w Citi Handlowym

Tego jeszcze nie grali! Dokładają drona DJI do karty kredytowej w Citi Handlowym

Powiązane: Praca, płaca i kariera

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło