Czego brakuje w organizmie, gdy swędzi skóra? To może być niedobór ważnego pierwiastka

21 godziny temu 3
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Według danych WHO niedobór żelaza dotyczy ok. 5 proc. populacji. Objawia się on m.in. szybszą męczliwością, sennością oraz wypadaniem włosów. U niektórych osób występują także objawy skórne, w tym wysypka, której towarzyszy świąd. Choć nie jest to typowy objaw, może negatywnie wpływać na jakość życia. Z tego powodu kluczowe jest potwierdzenie diagnozy i wdrożenie właściwego leczenia.

Jak niedobór żelaza wpływa na skórę?

Niedobór żelaza w organizmie nie pozostaje bez wpływu na stan skóry. Staje się ona sucha, szorstka i blada. Niektórym pacjentom towarzyszy także wysypka, która może być mylona z pokrzywką o podłożu alergicznym. Ma ona postać czerwonych kropek występujących na wybranych partiach ciała.

Co ciekawe, za powstawanie wysypki anemicznej odpowiada nie tylko niedobór żelaza, lecz również niedokrwistość aplastyczna. Jest to typ anemii, w którym występują problemy z produkcją krwinek w szpiku kostnym. Niedokrwistość aplastyczna jest jednak bardzo rzadka — niektóre badania pokazują, że rozwija się jedynie u 1-6 pacjentów na milion w skali roku.

Przeczytaj więcej: Objawy anemii – charakterystyka, klasyfikacje, przyczyny, skutki

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Jak wygląda wysypka anemiczna?

Wysypka anemiczna nie różni się wyglądem od tej, która powstaje w wyniku reakcji alergicznej. Przybiera postać czerwonych kropek — grudkowatych i bolesnych po zadrapaniu. Wysypce towarzyszy charakterystyczny świąd, który znacząco obniża jakość życia. Naukowcy nie są pewni, skąd pochodzi. Jedna z teorii głosi, że skóra, która staje się cieńsza, traci więcej wody, co może skutkować swędzeniem.

Z powodu tak dużej zbieżności z wysypką uczuleniową, wysypka anemiczna bywa błędnie diagnozowana. Nieco łatwiej rozpoznać wysypkę przy niedokrwistości aplastycznej. Ma ona postać czerwonych lub fioletowych wybroczyn i — co najważniejsze — nie wywołuje uczucia świądu.

Diagnoza wysypki spowodowanej anemią

Anemię, która jest przyczyną wysypki, potwierdzić może morfologia krwi. Skierowanie na badanie wystawi lekarz pierwszego kontaktu, do którego warto udać się z problemem. Pomocne będzie również badanie fizykalne. Przy podejrzeniu anemii aplastycznej lekarz powinien też zlecić biopsję szpiku kostnego celem oceny mikroskopowej ewentualnych zmian.

Leczenie wysypki anemicznej

W przypadku wysypki spowodowanej niedoborem żelaza konieczne jest wdrożenie suplementacji, która pozwoli podnieść poziom deficytowego pierwiastka. Lekarz dostosowuje dawkę preparatu i czas terapii, w zależności od wyników badań pacjenta. Może również przepisać krem lub maść z kortykosteroidem, która złagodzi świąd. Należy stosować ją miejscowo na skórę zmienioną chorobowo.

Często w pierwszym etapie leczenia włącza się leki przeciwhistaminowe, które również niwelują uczucie świądu. Kluczowe jest jednak uzupełnienie niedoboru żelaza — bez tego wysypka prawdopodobnie powróci w krótkim czasie.

Jak zapobiegać wysypce anemicznej?

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania anemii jest stosowanie diety bogatej w żelazo. Znajdziesz je w:

  • wątrobie wieprzowej,
  • kakao,
  • otrębach pszennych,
  • kaszy jęczmiennej,
  • orzechach,
  • migdałach,
  • soi,
  • zielonych warzywach liściastych,
  • chlebie żytnim razowym.

Produkty bogate w żelazo warto łączyć z tymi, które zawierają witaminę C. Składnik ten zwiększa jego wchłanianie, co dodatkowo zapobiega niedoborom. Unikaj natomiast wapnia, alkoholu i błonnika pokarmowego nierozpuszczalnego, które utrudniają wchłanianie żelaza.

Jeśli chodzi o samą wysypkę spowodowaną anemią, nie ma konkretnych metod, aby jej zapobiegać. Niedokrwistość u każdego może objawiać się nieco inaczej. O ile jednym z najczęstszych objawów są apatia, zmęczenie i blada skóra, o tyle u niektórych pacjentów występują właśnie wysypka i świąd.

Przeczytaj źródło