Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Zgodnie z uchwałą nr 946/2025 Zarządu GPW z 16 lipca 2025 roku, akcje Rafako oznaczone kodem "PLRAFAK00018" przestaną być przedmiotem obrotu na głównym parkiecie warszawskiej giełdy. Decyzja ta jest konsekwencją ogłoszenia upadłości spółki przez sąd w grudniu 2024 roku, która uprawomocniła się 21 stycznia 2025 roku. Tym samym po 31 latach obecności na warszawskim parkiecie, akcje Rafako przestaną być notowane.
Zarząd GPW podkreślił w swojej uchwale, że podstawą prawną tej decyzji jest art. 91 ust. 11 ustawy o ofercie publicznej oraz § 110 ust. 11 Regulaminu Giełdy. Wszystkie zlecenia maklerskie dotyczące akcji Rafako, które nie zostaną zrealizowane do 21 lipca 2025 roku włącznie, automatycznie stracą ważność następnego dnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także:
#dziejesiewsporcie: Piłkarz Bayeru sprawdził się w nietypowej roli
Państwowa interwencja dla ratowania przedsiębiorstwa
W połowie kwietnia 2025 roku premier Donald Tusk zapowiedział, że państwo zainwestuje w utrzymanie firmy Rafako. Zgodnie z tą deklaracją, w zakładzie, który przez lata działał w branży energetycznej, miałaby zostać uruchomiona produkcja zbrojeniowa. Szef rządu ogłosił również decyzję o przekazaniu ponad 700 milionów złotych do Agencji Rozwoju Przemysłu na pomoc między innymi dla Rafako i firmy Rafamet.
30 kwietnia 2025 roku Agencja Rozwoju Przemysłu poinformowała, że spółka RFK, w której udziały mają ARP, Polimex Mostostal i Towarzystwo Finansowe Silesia, przejmie kluczowe aktywa Rafako. Dzień wcześniej RFK podjęła decyzję o zawarciu wiążącego porozumienia w sprawie dzierżawy majątku upadłego przedsiębiorstwa.
Plany dla majątku Rafako i wyniki finansowe
RFK jest spółką celową utworzoną przez ARP, Polimex Mostostal oraz Towarzystwo Finansowe "Silesia". Obecnie podmiot ten nie prowadzi działalności gospodarczej, ale w przyszłości planuje rozpocząć operacje w sektorze kolejowym oraz zbrojeniowym. Działalność ta ma być oparta na przejmowanym od Rafako mieniu, co spółka wyjaśniła we wniosku złożonym do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Warto zauważyć, że w 2024 roku Rafako odnotowało znaczące pogorszenie wyników finansowych. Przedsiębiorstwo zanotowało 699 milionów złotych straty na działalności operacyjnej, co stanowi ponad dwukrotny wzrost w porównaniu do straty w wysokości niemal 270 milionów złotych w roku 2023. Te katastrofalne wyniki finansowe przyczyniły się do ogłoszenia upadłości spółki pod koniec 2024 roku.