Omamy, urojenia, euforia, depresja. Jak rozpoznać tę chorobę u nastolatków?

2 dni temu 5
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

To samo dziecko za kilka godzin, dni, tygodni, miesięcy (okołodobowa, ultraszybka, szybka zmiana faz) wyraźnie przygasa, choć pozostaje drażliwe. Wycofuje się ze swoich wizji i relacji, przestaje wierzyć w siebie. To opisy dwóch "biegunów".

Raz jest bardzo drażliwy, niemiły, impulsywny, rozpiera go energia, chociaż mało śpi, szybciej mówi, niż myśli, co chwilę zmienia zdanie. Za jakiś czas wycofuje się z relacji, przestaje wierzyć w siebie, ma obniżony nastrój, negatywne przekonanie o sobie i innych, nic nie sprawia mu przyjemności. To niektóre objawy choroby afektywnej dwubiegunowej, która silnie wpływa na to, jak nastolatek się rozwija. Dlatego potrzebuje właściwej diagnozy i profesjonalnej pomocy.

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) nie jest zwykłą huśtawką nastrojów ani stałym wzorcem zachowań dziecka, lecz poważną chorobą, która – nawet jeśli jest w stanie remisji – nadal stanowi chorobę przewlekłą. Uważa się, że jej pojawienie się warunkują głównie czynniki biologiczne, ale także doświadczenia środowiskowe: przemoc emocjonalna, fizyczna, seksualna i silne stresory. Właściwa diagnoza wymaga czasu, bardzo dobrego wywiadu, wiedzy, czujności i doświadczenia diagnosty, znajomości faz rozwojowych i adekwatności zachowań dzieci na danym etapie rozwoju.

Przeczytaj źródło