Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Od 1 czerwca ruszyło wsparcie finansowe dla firm zatrudniających osoby powyżej 50. roku życia. Celem jest zwiększenie aktywności zawodowej seniorów, co wpisuje się w założenia Krajowego Planu Odbudowy.
Nowe przepisy mają zachęcić pracodawców do zatrudniania starszych pracowników poprzez zmiany w ustawie o rynku pracy i służbach zatrudnienia.
Na jakie dopłaty mogą liczyć przedsiębiorcy?
Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie osób w wieku 50+, mogą otrzymać wsparcie finansowe sięgające nawet 50 proc. minimalnej pensji. Obecnie maksymalna dopłata wynosi 2 333 zł miesięcznie, przy minimalnym wynagrodzeniu wynoszącym 4 666 zł.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielka Wyprawa Maluchów. Relacja z przejazdu przez kraje bałtyckie.
Środki te będą dostępne przez 12 miesięcy dla kobiet w wieku 50-60 lat i mężczyzn 50-65 lat. Dłuższe wsparcie, nawet przez 24 miesiące, jest możliwe przy zatrudnieniu osób, które osiągnęły wiek emerytalny.
Aby otrzymać dofinansowanie, konieczne jest utrzymanie zatrudnienia przez cały okres subsydiów. W przeciwnym razie przedsiębiorca będzie musiał zwrócić całą sumę z odsetkami. Zatrudnienie starszych pracowników na umowę o pracę dodatkowo zwiększa opłacane składki na ZUS, co może pozytywnie wpłynąć na późniejsze emerytury.
Seniorzy chcą być aktywni zawodowo
Badania OLX pokazują, że wielu starszych pracowników chce pozostać aktywnymi zawodowo. Aż 66 proc. ankietowanych wyraziło chęć kontynuacji pracy zawodowej. W tej grupie, 50 proc. planuje przejść na emeryturę, ale zamierza pracować dalej, np. na część etatu.
Dodatkowo 16 proc. respondentów chce nadal pracować, odkładając decyzję o przejściu na emeryturę. Jedynie 19 proc. planuje już nie podejmować pracy po przejściu na emeryturę.
Polski Instytut Ekonomiczny prognozuje, że liczba osób w wieku 45-64 lata będzie stanowić 40 proc. ludności w wieku produkcyjnym w 2023 roku w Polsce. Szacuje się, że do 2040 roku liczba ta wzrośnie do 48,4 proc.