Raj podatkowy już nie tak atrakcyjny. Kończy się pewna era

4 dni temu 7
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

W dzienniku przeanalizowano transfer zysków do rajów podatkowych od 2009 r. "Badanie EBC wskazuje, że transfer zysków od 2013 r. przekroczył już bilion dolarów i zanotował rekord w 2017 r., na poziomie 1,75 bln dol." – podał "PB".

Zauważono, że transfer zysków za granicę, do jurysdykcji o niskim opodatkowaniu, maleje w czasie. "Według ostatnich dostępnych danych (za 2020 r.) było to 1,08 bln dol." – pisze "PB".

Tendencję tę przypisuje się inicjatywie państw OECD, znanej pod skrótem BEPS (Base Erosion and Profit Shifting), a mającej na celu przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania przez korporacje.

Jako inny powód dziennik "PB" wskazuje amerykańską ustawę Tax Cuts and Jobs Act z 2017 r., która obniżyła stopę podatkową dla korporacji z 35 proc. do 21 proc., wskutek czego transfer zysków do rajów podatkowych stał się mniej atrakcyjny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zanim zaufasz ChatGPT, zobacz jak działa polski Bielik - Sebastian Kondracki w Biznes Klasie

We wnioskach końcowych w publikacji "PB" napisano: świat wypracował już mechanizmy, które do pewnego stopnia uszczelniają system i sprawiają, że korporacje przestają unikać płacenia podatków.

Przeczytaj źródło