Ta grupa będzie pracować do 70 roku życia. Senat zdecydował

4 dni temu 5
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Senat zatwierdził nowelizację ustawy, która przesuwa granicę wieku emerytalnego komorników z 65 do 70 lat. Za przyjęciem noweli głosowało 56 senatorów, przeciw było 29, a nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej Senat odrzucił wniosek PiS o odrzucenie nowelizacji, złożony przez senatora Marka Komorowskiego.

Nowelizacja, przyjęta przez Sejm w czerwcu, ma na celu rezygnację z obowiązkowego przechodzenia komorników na emeryturę w wieku 65 lat oraz zniesienie sześciu lat limitu asesury sądowej. Ministerstwo Sprawiedliwości argumentowało, że obecne przepisy dyskryminują komorników w porównaniu do innych zawodów prawniczych, gdzie wiek emerytalny wynosi 70 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wielka Wyprawa Maluchów. Relacja z przejazdu przez kraje bałtyckie.

Skutki dotychczasowych przepisów

W latach 2019-2021 minister sprawiedliwości odwołał 21 komorników z powodu osiągnięcia wieku 65 lat. Decyzje te były zaskarżane do sądów administracyjnych, które uznały je za dyskryminacyjne. Wszystkie zaskarżone decyzje zostały uchylone, co podkreślało różnice w traktowaniu komorników w porównaniu do innych zawodów prawniczych.

Uchylenie decyzji o odwołaniu komorników skutkowało roszczeniami odszkodowawczymi wobec Skarbu Państwa, które obecnie wynoszą 14 mln zł. Choć żadne z roszczeń nie zostało jeszcze prawomocnie zasądzone, oczekuje się, że odszkodowania będą przyznawane.

Możliwość dalszej pracy

Nowelizacja nie wyklucza możliwości przejścia na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Komornicy mogą kontynuować pracę do 70. roku życia, ale nie muszą. Przepisy umożliwiają również ponowne powołanie komornika na stanowisko, jeśli został odwołany z powodu wieku.

PiS konsekwentnie sprzeciwiał się nowelizacji. Poseł Sebastian Kaleta krytykował zmiany, twierdząc, że państwo nie powinno oferować "złotych spadochronów" dla komorników, którzy dorobili się na wykonywaniu zawodu.

Nowelizacja eliminuje sześciu lat limit asesury komorniczej, umożliwiając asesorom nieograniczony czas zdobywania praktyki. Zmiana ta ma na celu powrót do wcześniejszych rozwiązań, które nie zmuszały asesorów do składania wniosków o powołanie na stanowisko komornika przed osiągnięciem gotowości.

Nowelizacja wejdzie w życie 14 dni po jej ogłoszeniu.

Przeczytaj źródło