Po czterdziestce organizm zaczyna się zmieniać, a dbałość o zdrowie staje się kluczowa dla zachowania dobrej kondycji. To moment, w którym warto zwrócić szczególną uwagę na stan swojego zdrowia.
— Bardzo dużo jesteśmy w stanie sprawdzić sami w warunkach domowych, jeszcze zanim pójdziemy do laboratorium, czy lekarza — zaznacza lekarz rodzinny Aleksander Biesiada.
To przede wszystkim obliczenie wskaźnika BMI i sprawdzenie, czy masa ciała jest w normie. — Wystarczy podzielić masę ciała podaną w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach — wyjaśnia. Jeżeli w domu znajduje się ciśnieniomierz, warto dokonać pomiaru ciśnienia. Najlepiej dwa razy z rzędu, uśredniając pomiary. — I mamy już podstawowe dane.
Ale można zastanowić się jeszcze nad kilkoma kwestiami. Przede wszystkim nad tym, jaką aktywność podejmujemy w ciągu tygodnia. Normy mówią o 75-150 minutach intensywnego wysiłku lub 150-300 minutach umiarkowanego wysiłku na tydzień. Kolejna kwestia to palenie tytoniu i spożywanie alkoholu. W internecie dostępne są kwestionariusze, które pokażą intensywność uzależnienia/problemu — wskazuje lekarz. Nieobojętne jest także przyjrzenie się codziennej diecie i nawykom żywieniowym. — Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej na swoich stronach udostępnia materiały, które pozwalają porównać swoją dietę z tą zalecaną — podkreśla.