Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
"Zdradliwa plaga" w Niemczech
W tym roku korowódka dębowa atakuje ludzi w wielu regionach kraju - podkreśla "Frankfurter Rundschau". Dlatego też przedszkolaki z niektórych placówek w Aalen w Badenii-Wirtembergii nie mogą wychodzić bawić się na zewnątrz, mimo ciepłych dni. Opiekunowie pilnują również, aby zamknięte były wszystkie okna. Co więcej, po meczu jednej z lokalnych drużyn kibice i zawodnicy skarżyli się na wysypkę i swędzenie. Odwołano również niektóre imprezy i festiwale. - Przez 15 lat pracy jako opiekun drzew nigdy czegoś takiego nie doświadczyłem - powiedział Reiko Furst. Z kolei "Frankfurter Rundschau" pisze o "zdradliwej pladze".
Korowódka dębówka - co to jest?
To gatunek ciepłolubnego motyla nocnego. Późnym latem do jesieni samica składa jaja w górnej części korony dębu, ale owady rozpoczynają swoją aktywność dopiero w maju. Wtedy wykluwają się gąsienice, żyjące w większych koloniach aż do przepoczwarzenia. Pokryte gęstymi włoskami gąsienice żerują nocą, najczęściej na liściach dębów. Czasem można je spotkać na jesionach, bukach, kasztanach, brzozach, śliwach, leszczynach oraz wierzbach. Po zmroku wędrują w szeregu w regularnym korowodzie po pniach i gałęziach. Na jednym drzewie może być nawet 100 tys. takich owadów.
Zobacz wideo Największy gatunek szerszenia na świecie pojawił się w USA
Dlaczego jest niebezpieczna?
Dorosła postać owada nie jest groźna. Niebezpieczna jest gąsienica, a konkretnie trujące włoski, którymi jest pokryta już od pierwszego dnia życia. Każda larwa ma ok. 60 tys. parzących włosków o długości dwóch milimetrów, służących jej do ochrony przed naturalnymi wrogami. W momencie zagrożenia, korowódka może wystrzelić w powietrze te włoski, które z unoszone przez wiatr mogą przemierzyć nawet kilka kilometrów. Są kruche i łamliwe, wypełnione różnymi proteinami i parzącym płynem. Po kontakcie ze skórą lub oczami substancja ta może wywoływać nieprzyjemne uczulenia i podrażnienia, a często także objawy groźne dla zdrowia. Bezpośredni kontakt z owadem powoduje zawroty głowy, gorączkę, ataki astmy oraz reakcję alergiczną. Mogą pojawić się również wymioty oraz wysypka.
Czytaj także: "'Ciekawski' wieloryb w centrum Sydney. Sparaliżował kursowanie promów i łodzi".
Źródła: "Frankfurter Rundschau", lasy.gov.pl