Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
- Poznaj swój Indeks Zdrowia! Wystarczy, że odpowiesz na te pytania
- Więcej aktualnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Onetu
Preparaty kolagenowe zalewają rynek suplementów diety. Kobiety przyjmują je przede wszystkim dla urody, jednak należy wiedzieć, że to białko jest konieczne także do zachowania zdrowia. Niestety, wraz z upływem lat jego podaż maleje, dlatego wiele osób decyduje się na suplementację. Poznaj osiem powodów, dla których warto ją wdrożyć.
Kolagen na bóle stawów
Kolagen jest niezbędny do utrzymania stawów w dobrej kondycji. Badania pokazują, że jego spożywanie w formie suplementów może złagodzić ból stawów, a także stany zapalne. Jednocześnie codzienna dawka kolagenu zwiększa jego ilość w chrząstce stawowej, spowalniając tym samym postęp choroby zwyrodnieniowej stawów.
Kolagen dla zdrowych kości
Badania, których uczestniczkami były kobiety po menopauzie, pokazują, że kolagen redukuje objawy osteoporozy, takie jak sztywność i ból. Przypomnijmy, że po okresie przekwitania istnieje większe ryzyko osteoporozy, dlatego to właśnie ta grupa pacjentów znalazła się w kręgu zainteresowania naukowców. Potrzeba jednak szerszych badań, aby ocenić wpływ kolagenu na rozwój osteoporozy w całej populacji.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoKolagen dla zdrowia serca
Kolagen nie pozostaje także bez wpływu na zdrowie serca. Dzieje się to na dwa sposoby. W pierwszej kolejności wspiera tętnice, zapobiegając ich osłabieniu i zwężeniu. Następnie pomaga unormować poziom dobrego cholesterolu i zmniejszyć sztywność tętnic, co potwierdzają badania, w których uczestnikom podawano kolagen przez sześć miesięcy, dwa razy dziennie.
Kolagen dla jelit
Kolagen składa się z aminokwasów, takich jak glicyna i glutamina, które tworzą wyściółkę przewodu pokarmowego, wspierając tym samym zdrowie jelit. Wyniki badań potwierdzają ponadto pozytywny wpływ codziennego przyjmowania kolagenu na redukcję wzdęć i podobnych objawów ze strony układu trawiennego.
Przeczytaj też: Objawy niedoboru kolagenu. Co "wypłukuje" kolagen z organizmu?
Kolagen dla skóry, włosów i paznokci
Suplementacja kolagenu zwiększa elastyczność skóry i poprawia jej nawilżenie. Badanie, w którym podawano uczestnikom kolagen w przedziale czasowym od czterech do 24 tygodni, poświadczyło redukcję zmarszczek i poprawę stanu skóry.
Inne badanie wykazało, że przyjmowanie suplementów kolagenowych przez 12 tygodni skutkuje mniejszą łamliwością włosów. Preparaty mogą być też pomocne dla osób z łamliwymi paznokciami. W pewnym badaniu zaobserwowano również, że przyjmowanie 2,5 g kolagenu dziennie przez 24 tygodnie prowadzi do wzrostu paznokci i poprawy ich kondycji.
Kolagen na odchudzanie
Związek kolagenu i utraty masy ciała budzi szerokie zainteresowanie wśród naukowców. W przebiegu kolejnych badań zaczynają oni rozumieć, w jaki sposób przyjmowanie kolagenowych suplementów diety wspomaga odchudzanie. Zapewniają one uczucie sytości na dłużej, co prowadzi do przyjmowania mniejszej liczby kalorii. Uczestnicy jednego z badań, którzy przyjmowali kolagen morski przez 12 tygodni, mieli mniejszą masę tkanki tłuszczowej i procent tłuszczu.
Kolagen dla mocnych mięśni
Regularne przyjmowanie kolagenu pozytywnie wpływa na masę mięśniową, co jest dobrą wiadomością m.in. dla osób trenujących na siłowni. Wszystko dzięki białkom, takim jak keratyna, które dostarczają paliwa i pomagają budować mięśnie. Niektóre badania sugerują, że kolagen w połączeniu z treningiem oporowym przynosi lepsze rezultaty, niż sam trening. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej sięgają po niego profesjonalni sportowcy.
Kolagen jako silny antyoksydant
Kolagen może wywierać pozytywny wpływ na cały nasz organizm, a to dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym. Zawiera przeciwutleniacze, które zwalczają stres oksydacyjny. Jest to szczególnie istotne dla pacjentów, borykających się z problemem przedwczesnego łysienia i starzenia. Antyoksydanty wspomagają usuwanie wolnych rodników, które przyczyniają się do rozwoju wielu chorób, w tym chorób nowotworowych.