Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Dziwidło olbrzymie niedługo zakwitnie
Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) zakwitnie w ciągu najbliższych kilku tygodni. Precyzyjna data nie jest jednak znana, ponieważ - jak wyjaśniają eksperci - jest to bardzo trudne do określenia. "Będzie to drugie takie wydarzenie w Polsce i w naszym ogrodzie" - poinformował Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Jego pracownicy zaznaczyli również, że są niezwykle szczęśliwi. Ten "spektakl natury" można było ostatnio podziwiać cztery lata temu, ale na pierwsze kwitnięcie czekano kilkanaście lat.
Historia przybycia dziwidła olbrzymiego do Polski
Roślinę sprowadził do Polski pan Grzegorz, który nie mógł zapewnić jej odpowiednich warunków. "Sam transport bulwy wymagał nie lada gimnastyki, a co dopiero utrzymanie odpowiedniej kondycji rośliny, tak by mogła zakwitnąć. To było i jest wciąż duże wyzwanie" - wyjaśnił Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Dziwidło olbrzymie trafiło więc do tropikalnej szklarni ogrodu, gdzie zaopiekowali się nią pracownicy.
Zobacz wideo Sylwia Peretti pokazała ogród. "Moje małe królestwo spokoju"
Skąd pochodzi dziwidło olbrzymie?
Dziwidło olbrzymie pochodzi z wilgotnego lasu równikowego Sumatry. Jego kwiatostan jest w kształcie kolby otoczonej czerwono-brązowym liściem podkwiatostanowym. Zdarza się, że osiąga on niemal trzy metry wysokości i ponad półtora metra szerokości. "Kwiaty męskie i żeńskie umieszczone są oddzielnie w dolnej części kolby i zapylane głównie przez owady zwabione bardzo mocnym zapachem padliny, który jest potęgowany przez podwyższoną temperaturę wewnątrz kwiatostanu" - poinformowali eksperci. Kwitnięcie zdarza się jednak sporadycznie, co sprawia, że staje się ono ogromną atrakcją turystyczną.
Jak obejrzeć rozkwit dziwidła?
Kwitnienie dziwidła jest zjawiskiem bardzo krótkim - trwa jedynie 2-3 dni. Szklarnie Ogrodu Botanicznego UW są czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-20:00. Ostatnie wejście do szklarni odbywa się o 19:20. Dla osób, które nie będą mogły śledzić tego unikalnego wydarzenia na żywo, pracownicy Ogrodu przygotują transmisję online.