Echa wywiadu prezydenta dla "Faktu". Rosja i Białoruś cytują zapowiedź Nawrockiego

1 miesiąc temu 18

Data utworzenia: 26 września 2025, 11:28.

Karol Nawrocki w wywiadzie dla "Faktu" zadeklarował, że "czuje się zobowiązany, by zrobić wszystko, co przyniesie bezpieczeństwo Polsce". Jako przykład wskazał "posiadanie broni atomowej i przystąpienie do programu nuclear sharing". Stanowisko prezydenta nie umknęło uwadze Rosji i Białorusi. Słowa prezydenta cytują państwowe agencje prasowe, a za nimi — rosyjskojęzyczne media.

Rosyjskie i białoruskie agencje prasowe cytują fragment wywiadu Karola Nawrockiego dla "Faktu". Foto: TASS, Belta.by, Damian Burzykowski / newspix.pl

Przez ostatnie lata prezydentury Andrzej Duda aktywnie zabiegał o przystąpienie Polski do programu nuclear sharing. O to, czy starania o broń atomową dla Polski będą kontynuowane, Karol Nawrocki został zapytany w wywiadzie dla "Faktu". — Dla bezpieczeństwa Polaków posiadanie broni atomowej i przystąpienie do programu nuclear sharing byłoby dobrym rozwiązaniem — ocenił prezydent.

Znani prawnicy poruszeni słowami Nawrockiego. W tle rewolucyjna zmiana

Wywiad z Karolem Nawrockim. Rosja zwróciła uwagę na nuclear sharing

— Nasze doświadczenie jako wspólnoty narodowej pokazuje, że Polska nigdy nie wykorzystuje swojej broni do tego, aby atakować innych: czy to swoich sąsiadów, czy inne niepodległe państwa — podkreśliła głowa państwa. Wskazała, że "potencjalny atom dla państwa polskiego nie wiązałby się ze zwiększeniem ryzyka potencjalnego konfliktu czy agresji, a podniósłby poziom naszego bezpieczeństwa".

O stanowisku polskiego prezydenta napisała wkrótce rosyjska agencja informacyjna TASS. "Nawrocki powiedział, że będzie zabiegał o rozmieszczenie amerykańskiej broni jądrowej w Polsce" — czytamy. W komunikacie przytoczono też wypowiedź rzeczniczki rosyjskiego MSZ.

Nawrocki chwali rozmowę z Merzem i uderza w "niektórych polityków". Joński: może miał na myśli Dudę

Zapowiedź prezydenta Polski cytowana w Rosji i na Białorusi

"Maria Zacharowa oświadczyła, że ​​amerykańska broń jądrowa natychmiast przyciągnie uwagę Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji i zostanie uwzględniona w planowaniu wojskowym, jeśli zostanie rozmieszczona na terytorium Polski" — napisała TASS.

Niemal identyczną depeszę poświęconą zapowiedzi Karola Nawrockiego w sprawie broni atomowej opublikowała też białoruska agencja prasowa BiełTA. Z kolei międzynarodowa agencja prasowa w Rosji Interfax napisała, że "Polska chce przystąpić do programu Nuclear Sharing NATO".

Jaką pierwszą damą będzie Marta Nawrocka? "Funkcja inna niż do tej pory"

/7

Damian Burzykowski / newspix.pl

Karol Nawrocki udzielił wywiadu dla "Faktu".

/7

Damian Burzykowski / newspix.pl

Prezydent mówił m.in. o broni atomowej.

/7

Damian Burzykowski / newspix.pl

Głowa państwa przyznała, że chce zabiegać o bezpieczeństwo Polski.

/7

Damian Burzykowski / newspix.pl

Karol Nawrocki uznał, że program nuclear sharing byłby dobry dla bezpieczeństwa.

/7

Damian Burzykowski / newspix.pl

Wypowiedź prezydenta dotarła do Rosji i Białorusi.

/7

belta.by / -

Karola Nawrockiego cytuje białoruska BiełTA.

/7

Tass / -

Słowa prezydenta przytacza też rosyjska TASS.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Newsletter

Najlepsze teksty z Faktu! Bądź na bieżąco z informacjami ze świata i Polski

Zapisz się

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas!

Napisz list do redakcji

Przeczytaj źródło