Nowy lek na odchudzanie może wspierać walkę z rakiem piersi. "Znaczące zmniejszenie ryzyka"

4 dni temu 6
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Tirzepatyd i jego podwójne działanie

Wyniki badań przedstawiono podczas ENDO 2025, corocznego spotkania Towarzystwa Endokrynologicznego w San Francisco. Tirzepatyd jest podwójnym agonistą receptorów GLP-1 i GIP, stosowanym na co dzień w terapii cukrzycy (Mounjaro) oraz w leczeniu otyłości (Zepbound). Amanda Kucinskas, doktorantka w laboratoriach Uniwersytetu Michigan, wyjaśniła, że choć wyniki są jeszcze wstępne, badanie może wskazywać na potencjał nowych leków przeciw otyłości w zmniejszeniu ryzyka raka piersi związanego z otyłością lub poprawie wyników leczenia u takich pacjentów.

— Otyłość jest znaczącym czynnikiem ryzyka raka piersi i chociaż są to bardzo wstępne dane, nasze badania na myszach sugerują, że te nowe leki przeciw otyłości mogą być sposobem na znaczące zmniejszenie ryzyka raka piersi związanego z otyłością lub poprawę wyników — powiedziała autorka badania Amanda Kucinskas, doktorantka w laboratoriach dr Erin Giles i Kanakadurga Singer na Uniwersytecie Michigan.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Szczegóły eksperymentu na myszach

Eksperyment przeprowadzony na myszach obejmował próbę 16 gryzoni z otyłością, które poddano intensywnej diecie wysokotłuszczowej, aby wywołać nadwagę. W wieku 32 tygodni zwierzęta podzielono na dwie grupy: jedna otrzymywała zastrzyki z tirzepatydu dwa razy w tygodniu przez 16 tygodni, druga placebo. Dla oceny wpływu leku naukowcy mierzyli objętość guzów dwa razy w tygodniu.

Efekty były jednoznaczne. Myszy poddane działaniu tirzepatydu straciły znaczną część masy tłuszczowej, podczas gdy ich guzy zmniejszyły się w widoczny sposób. Naukowcy zauważyli też istotną korelację między zmniejszeniem objętości guzów a masą ciała, tkanką tłuszczową oraz ilością tłuszczu zgromadzonego w wątrobie.

— Chociaż są to bardzo wstępne wyniki, sugerują one, że ten nowy lek przeciw otyłości może mieć również korzystny wpływ na wyniki leczenia raka piersi — powiedziała Amanda Kucinskas.

Plany dalszych badań

Zespół badaczy nie zamierza poprzestać na dotychczasowych wynikach. Wspólnie z laboratorium dr Steve'a Hurstinga z Uniwersytetu Karoliny Północnej prowadzone są teraz prace mające na celu oddzielenie efektów samej utraty masy ciała od ewentualnego bezpośredniego wpływu tirzepatydu na zmiany nowotworowe. Badania te mogą rzucić nowe światło na możliwości wykorzystania leku w terapii raka piersi.

Przeczytaj źródło