Objawy cukrzycy pojawiają się rano. Jeśli zauważysz, od razu idź się zbadać

9 godziny temu 2
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

W związku z tym, że coraz większy odsetek społeczeństwa boryka się z podwyższonym poziomem cukru we krwi (w tym osoby młode, które nie ukończyły jeszcze 30. roku życia) — cukrzyca uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Jej leczenie podobnie jak w przypadku innych chorób przewlekłych jest czasochłonne i wiąże się z wieloma zamianami w dotychczasowym stylu życia. Zanim jednak przystąpimy do leczenia cukrzycy, musimy ją u siebie zdiagnozować.

Sygnałem do zbadania poziomu glukozy we krwi mogą być nawet najbardziej nietypowe objawy. Wśród nich znajdziemy także te, które pojawiają się zwłaszcza o poranku. Jakie to symptomy?

Objawy cukrzycy — poranne zmęczenie

Zmęczenie jest jednym z charakterystycznych objawów cukrzycy. Według American Diabetes Association badania wskazują, że 61 proc. osób z nowo rozpoznaną cukrzycą typu 2 zgłasza zmęczenie jako jeden z jej objawów. Zmęczenie jest również drugim najczęstszym objawem w tej grupie. Jeśli zatem od dłuższego czasu budzimy się rano z uczuciem zmęczenia, warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Poranne objawy cukrzycy — zwiększone pragnienie i głód

Kiedy cukier gromadzi się we krwi, nerki pracują ponad siły, aby się go pozbyć. Powoduje to odciągnięcie płynów z tkanek i odwodnienie organizmu, a tym samym uczucie pragnienia. Odwodnienie oraz częste oddawanie moczu mogą wpłynąć także na suchość jamy ustnej.

Z kolei zwiększone łaknienie, nawet po zjedzeniu obfitego śniadania, związane jest z zaburzeniem pracy receptorów głodu wysyłających do mózgu informację o konieczności przyjęcia kolejnej dawki energii (pokarmu) lub zaspokojeniu głodu (uczucie sytości).

Warto pamiętać, że glukoza to podstawowy i najprostszy składnik energetyczny dla większości organizmów. Niestety w przypadku osób chorujących na cukrzycę poziom glukozy we krwi jest zbyt wysoki, ponieważ insulina nie jest w stanie przetransportować cukru na potrzeby energii. Wówczas pomimo dostarczania glukozy wraz z posiłkiem nie jest ona w stanie dotrzeć do naszych tkanek. Organizm, który nie otrzymuje dostatecznej ilości energii, wysyła do mózgu sygnał o konieczności przyjęcia kolejnego posiłku.

Częste oddawanie moczu objawem cukrzycy

Podobnie jak w przypadku uczucia wzmożonego pragnienia, zbyt duże stężenie cukru we krwi sprawia, że nasze nerki muszą wykonywać zdecydowanie większą pracę. Częstsze oddawanie moczu związane jest ze stopniowym pozbywaniem się jego nadmiaru z organizmu. Dodatkowo w przypadku cukrzycy mocz wydalany przez osoby chore może mieć charakterystyczny wygląd.

Pieniący się mocz to wynik wydalenia przez organizm białka, zwanego inaczej albuminą. Jest to naturalnie występujący aminokwas, który w wyniku filtracji powinien pozostać w organizmie, przy dobrze funkcjonującym układzie wydalniczym. Osoby, które cierpią na cukrzycę typu 1 lub 2, a także mają nadciśnienie tętnicze, mogą zmagać się ze zjawiskiem takiego moczu.

— tłumaczy urolog Piotr Świniarski w rozmowie z portalem "Hello Zdrowie".

Objawy cukrzycy rano — mrowienie w dłoniach i stopach

W przypadku cukrzycy typu drugiego możemy także odczuwać mrowienie lub drętwienie dłoni, palców i stóp. Budzenie się z tego typu objawami może być oznaką uszkodzenia nerwów lub neuropatii cukrzycowej. Kiedy nerw nie działa prawidłowo, możemy odczuwać mrowienie, pieczenie, a nawet ostry, przeszywający ból.

Cukrzyca infografika

Cukrzyca infografikaMedonet

Przeczytaj źródło