Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Toksyczny gaz na Islandii
Na półwyspie Reykjanes na Islandii w ubiegłym tygodniu doszło do erupcji wulkanu. To dwunasta erupcja w tym regionie od 2021 roku, kiedy odnotowano tam zwiększoną aktywność geologiczną. Na półwyspie regularnie dochodzi do tak zwanych erupcji szczelinowych, czyli wypływów lawy z pęknięć w skorupie ziemskiej, a nie z centralnego krateru. Eksperci przewidują, że erupcje w tym regionie mogą występować przez kolejne dekady. Na Islandii znajduje się około 30 aktywnych wulkanów. Islandzkie Biuro Meteorologiczne ostrzega w komunikatach, że w związku z wyrzucaną przez wulkan lawą w południowej i zachodniej części Islandii zaobserwowano wysokie stężenie dwutlenku siarki.
"Wulkaniczna mgła"
"Wulkaniczna mgła jest szeroko monitorowana, ale pomiary Instytutu Środowiska i Energii nie zawsze są w stanie wyraźnie pokazać jej rozmieszczenie i stężenie" - uczula biuro. Instytucja podkreśla, że trujące opary w nadchodzących dniach mogą utrzymywać się na południu i zachodzie kraju. Biuro meteorologiczne zaleca, aby osoby szczególnie narażone - dzieci, osoby starsze i cierpiące na choroby płuc lub serca - unikały długotrwałego przebywania na zewnątrz. Zaleca się ponadto zamykanie okien i drzwi. Jak wyjaśnia portal doz.pl, kontakt z dwutlenkiem siarki skutkuje podrażnieniem górnych dróg oddechowych. Może powodować m.in. zapalenie oskrzeli, płuc lub rozedmę płuc. Objawy zatrucia dwutlenkiem siarki to: kaszel, katar, ból gardła, pieczenie oczu, uczucie ucisku w płucach, trudności w oddychaniu.
Zobacz wideo Hawaje: Kula lawy uderzyła w łódź pełną turystów. 23 osoby zostały ranne
Polacy na Islandii
Polacy są najliczniejszą grupą obcokrajowców na Islandii. W blisko 400-tysięcznym kraju żyje około 22 tys. Polaków, co stanowi ponad 1/3 wszystkich obcokrajowców. Islandia jest też w Polsce popularnym kierunkiem turystycznym.
Przeczytaj też artykuł "Erupcja na Islandii. Polska ambasada wydała ostrzeżenie... spóźnione o 12 godzin"