W lecie rzadko chronimy tę część ciała. Lekarka: błąd, który może nas kosztować nowotwór

1 dzień temu 3
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Nowotwory oka i uszkodzenia siatkówki

Okulistka zwróciła również uwagę na konieczność stosowania odpowiednich okularów przeciwsłonecznych. Podkreśliła, że wybieranie przypadkowych modeli, np. dostępnych na straganach, może przynieść więcej szkody niż pożytku.

— Filtry UVA i UVB to absolutna podstawa. Bez nich okulary mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku — wskazała prof. Lyssek-Boroń, okulistka i zastępczyni kierownika Oddziału Okulistyki Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Sosnowcu.

Jednym z najpoważniejszych zagrożeń wynikających z nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV jest czerniak gałki ocznej. Choć nowotwór ten występuje rzadko, niesie ze sobą duże zagrożenie dla zdrowia. Może dotyczyć nie tylko powiek, ale również wnętrza gałki ocznej. Intensywne promieniowanie UV, pochodzące zarówno ze światła naturalnego, jak i sztucznego, np. w solarium, jest jednym z czynników zwiększających ryzyko rozwoju tego schorzenia.

Równie groźna jest retinopatia słoneczna, czyli uszkodzenie centralnej części siatkówki — plamki. Według specjalistki do tego rodzaju nieodwracalnego uszkodzenia może dojść przy przedłużonym wpatrywaniu się w słońce lub obserwowaniu zaćmienia bez odpowiednich zabezpieczeń. Skutkiem może być utrata możliwości czytania z powodu blizn powstałych po oparzeniu.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Wiek a zdrowie oczu – szczególna troska o seniorów

Specjalistka zwróciła uwagę na osoby starsze, u których po 55. roku życia znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD). Dodała, że promieniowanie UV może przyspieszać rozwój tej choroby, działając toksycznie na siatkówkę. Okulistka apelowała, by zadbać o właściwą ochronę dla seniorów, w tym dobre okulary przeciwsłoneczne oraz unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce.

— Tak jak pamiętamy o kremach z filtrem do skóry, tak nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV i nawilżających kroplach do oczu. To proste środki, które mogą uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami — podsumowała prof. Lyssek-Boroń.

Lekarka zaapelowała, aby cieszyć się letnim słońcem, ale podchodzić do niego z rozwagą, dbając nie tylko o ochronę skóry, lecz także oczu.

Przeczytaj źródło